Holenderski sędzia z dożywotnim zakazem. Świętował tytuł ze zwycięzcami

18.05.2024
Ostatnia aktualizacja 19 maja, 2024 o 13:30

Jak informuje „NH Nieuws„. holenderski sędzia Jan Smit już nigdy nie posędziuje meczu piłkarskiego na skutek swojego zachowania podczas ostatniego spotkania. Dlaczego? Otóż sędzia celebrował mistrzostwo jednej z drużyn, dołączając do fety mistrzowskiej, w trakcie której postanowił również śpiewać wraz z zespołem.

Drukarz z Holandii

Sytuacja, o której mowa miała miejsce po spotkaniu pomiędzy St. George i SV De Valken. Cała żenująca historia rozpoczęła się już w trakcie meczu. Otóż sędzia Jan Smit, według relacji świadków, był mocno stronniczy dla ekipy St. George. Arbiter pokazał zawodnikom rywali aż trzy czerwone kartki, plus jedną trenerowi.

Gdyby tego było mało, 61-letni Smit doliczył aż piętnaście minut do regulaminowego czasu gry. Tylko po to, by w trakcie tego doliczonego czasu drużyna grająca w przewadze zdobyła bramkę, która zapewni im tytuł mistrzowski. Tak się oczywiście stało, ekipa St. George strzeliła wyrównującego gola, który dawał jej trofeum.

Myślicie, że to szczyt żenady i sędzia powinien zostać ukarany? Nic bardziej mylnego, bo po spotkaniu sędzia dołączył do świętującej drużyny w fecie mistrzowskie,j a następnie zaśpiewał piosenkę „Guardian Angel” Marco Schuitmakera. To jeszcze nie wszystko, w trakcie fety podnosił też mistrzowską paterę i intonował przyśpiewki St. George.

Sędzia ukarany

W związku z tymi wydarzeniami poszkodowany klub SV De Valken złożył skargę do holenderskiego związku piłkarskiego. Oto treść skargi, która do KNVB dotarła tuż po spotkaniu: Zarząd Valken nie uważa za stosowne, aby szczegółowo rozpisywać się na temat niedzielnego meczu i roli sędziego w trakcie i po meczu. Inni będą musieli ocenić, czy to normalne, aby sędzia hucznie świętował zasłużone mistrzostwo St George’s po meczu.

Reakcja była błyskawiczna. Rzecznik KNVB Daan Schippers poinformował, że już następnego dnia zakazano sędziemu prowadzenia kolejnych spotkań podkreślając, że od arbitrów oczekuje on neutralnej postawy. Sędzia już w przeszłości był na cenzurowanym w związku. W 2021 roku został ukarany w związku z niewłaściwym zachowaniem wobec obostrzeń covidowych. Po niespełna roku zawieszenia wrócił do sędziowania. Tym razem kolejnej szansy nie będzie. Jan Smit został ukarany, ale nie poczuwa się do winy.

Podczas refrenu wciśnięto mi misę w dłonie i uniosłem ją w górę. W ogóle nie imprezowałem z graczami. Po prostu zaśpiewałem piosenkę i raz podniosłem misę. To jedyna rzecz. Szkoda mi słów, że KNVB usuwa mnie z tego powodu. To śmieszne. KNVB nie przeprowadziło żadnych badań i obejrzało tylko jeden film.

Uważa, że on wcale nie świętował – po prostu tam był. To nie tak, że śpiewał piosenkę i wznosił w górę trofeum na fecie mistrzowskiej klubu, któremu wyraźnie pomógł w trakcie meczu – on po prostu chciał sobie pośpiewać, a trofeum ktoś wcisnął mu w ręce. A czerwone kartki? Według niego wszystkie były uzasadnione, a przegrali po prostu nie mogą się pogodzić z uczciwą porażką. Związek piłkarski jest jednak innego zdania…

fot. screen NH News

Może zaciekawi Was odrobina nostalgii? Zerknijcie na nasz cykl ”Słynne drużyny EURO”:

 1. CZECHY 2004
 2. HISZPANIA 2012
 3. HOLANDIA 2000
 4. DANIA 2020
 5. DANIA 1992
 6. GRECJA 2004
 7. FRANCJA 1984
 8. ŁOTWA 2004
 9. CZECHY 1996
 10. TURCJA 2008
 11. HOLANDIA 1988
 12. WALIA 2016


A także inny cykl pt. „Polskie turnieje EURO”:

 1. EURO 2008 – świetne eliminacje za Beenkahhera, a na turnieju parady Boruca, gol Rogera Guerreiro, pogrążający nas „Poldi”
 2. EURO 2012 – wielki turniej u siebie, wielkie nadzieje, i wielkie rozczarowanie, nigdy już tak łatwej grupy nie będzie…
 3. EURO 2016 – najlepszy występ reprezentacji Polski na wielkim turnieju w XXI wieku
 4. EURO 2020(1) – kapitalne eliminacje, zmiana trenera tuż przed turniejem i spore rozczarowanie


Tworzymy codziennie także nasz przewodnik po EURO 2024:

 1. NIEMCY
 2. SZKOCJA
 3. WĘGRY
 4. SZWAJCARIA
 5. HISZPANIA
 6. WŁOCHY
 7. CHORWACJA
 8. ALBANIA
 9. SŁOWENIA
 10. DANIA
 11. SERBIA
 12. ANGLIA