Gasset przechodzi na emeryturę

Jean-Louis Gasset zapowiedział, że po zakończeniu tego sezonu rezygnuje z funkcji trenera Olympique Marsylia. 70-letni szkoleniowiec chce wycofać się z futbolu i przejść na emeryturę. Ekipę OM prowadził od połowy lutego. Wówczas zajął miejsce zwolnionego Gennaro Gattuso.

W niedzielę ostatni mecz

W niedzielę poprowadzę zespół w swoim ostatnim meczu – powiedział niezwykle doświadczony trener. W ten weekend czeka nas bowiem ostatnia seria gier w Ligue 1. Marsylia, która plasuje się na ósmym miejscu w tabeli, zakończy zmagania w tych rozgrywkach rywalizacją z piętnastym zespołem ligi, beniaminkiem z Le Havre na wyjeździe.

Zwolniony w trakcie turnieju

Jean-Louis Gasset został zwolniony z funkcji selekcjonera reprezentacji Wybrzeża Kości Słoniowej pod koniec stycznia, w trakcie Pucharu Narodów Afryki. Po fazie grupowej musiał pożegnać się z afrykańską drużyną, mimo że Iworyjczycy wtedy nie stracili szans awansu do 1/8 finału Pucharu Narodów Afryki, którego byli gospodarzami.

Ekipa WKS-u nie była jeszcze nawet pewna odpadnięcia, ale trenera pożegnano. Ostatecznie wywalczyli awans. Mało tego, zespół prowadzony przez asystenta francuskiego szkoleniowca – Emerse Fae triumfował w całej imprezie… była to niezła ironia losu, że zespół, który zwolnił selekcjonera w trakcie turnieju zdobył Puchar Narodów Afryki. Tak czy inaczej Gasset długo nie czekał na kolejny angaż.

Asystent Blanca

Gdy Gasset został trenerem Marsylii, zespół zajmował 9. miejsce w tabeli Ligue 1, miał sześć punktów straty do pozycji gwarantującej start w europejskich pucharach w przyszłym sezonie. W przeszłości Gasset był zatrudniany w różnych francuskich klubach: Montpellier, Caen, Saint-Etienne i Girondins Bordeaux. W trenerskich fachu był aktywny już w latach 90. XX wieku.

Swego czasu był asystentem Laurenta Blanca. Ich współpraca przyczyniła się do tego, że Bordeaux zdobyło tytuł mistrzowski w sezonie 2008/2009. Razem działali także w PSG i reprezentacji Francji. Gasseta jednak ciągnęło znowu do samodzielnej pracy trenerskiej. Wrócił więc do niej w 2017 roku. Warto tutaj wspomnieć o ocenianym pozytywnie okresie pracy w zespole Saint-Etienne.

Kto będzie następcą Gasseta?

Ponieważ nie od dziś wiadomo, że okres trenowania Marsylii przez Gasseta miał być opcją krótkoterminową, już od marca wymienia się nazwiska potencjalnych następców 70-latka. Dziennik „L’Equipe” zaznacza, że to stanowisko może zająć ktoś z dwójki Christophe Galtier i Paulo Fonseca. Francuz pracuje obecnie w katarskim Al-Duhail, natomiast Portugalczyk jest trenerem Lille. Gdyby Marsylia postawiła na Galtiera, ciekawą kwestią byłyby reakcje fanatycznych kibiców OM na tę nominację.

Przypomnijmy, że 57-latek w przeszłości prowadził PSG, a – jak wiadomo – paryżanie i marsylczycy, delikatnie mówiąc, nie przepadają za sobą. Te animozje są naprawdę ogromne – ewentualne przyjście bohatera marsylczyków jakim jest Zinedine Zidane do PSG wywołałoby zapewne podobne emocje co przybycie lata temu Roberto Baggio do Juventusu (zamieszki w mieście – przyp. BN).

Może zaciekawi Was odrobina nostalgii? Zerknijcie na nasz cykl ”Słynne drużyny EURO”:

 1. CZECHY 2004
 2. HISZPANIA 2012
 3. HOLANDIA 2000
 4. DANIA 2020
 5. DANIA 1992
 6. GRECJA 2004
 7. FRANCJA 1984
 8. ŁOTWA 2004
 9. CZECHY 1996
 10. TURCJA 2008
 11. HOLANDIA 1988
 12. WALIA 2016


A także inny cykl pt. „Polskie turnieje EURO”:

 1. EURO 2008 – świetne eliminacje za Beenkahhera, a na turnieju parady Boruca, gol Rogera Guerreiro, pogrążający nas „Poldi”
 2. EURO 2012 – wielki turniej u siebie, wielkie nadzieje, i wielkie rozczarowanie, nigdy już tak łatwej grupy nie będzie…
 3. EURO 2016 – najlepszy występ reprezentacji Polski na wielkim turnieju w XXI wieku
 4. EURO 2020(1) – kapitalne eliminacje, zmiana trenera tuż przed turniejem i spore rozczarowanie


Tworzymy codziennie także nasz przewodnik po EURO 2024:

 1. NIEMCY
 2. SZKOCJA
 3. WĘGRY
 4. SZWAJCARIA
 5. HISZPANIA
 6. WŁOCHY
 7. CHORWACJA
 8. ALBANIA
 9. SŁOWENIA
 10. DANIA
 11. SERBIA
 12. ANGLIA