Wisła Kraków. Szykuje się wielki powrót?

02.06.2024

W ostatnich dniach Wisła Kraków poinformowała o rozstaniu z trenerem Albertem Rude. Wobec tego Jarosław Królewski musi jak najszybciej poszukać nowego szkoleniowca, bowiem już w lipcu Wisła przystąpi do eliminacji Ligi Europy. Jak informują media, następcą Hiszpana ma zostać Kazimierz Moskal.

Wisła Kraków – Puchar Polski pocałunkiem śmierci?

Jeszcze na początku maja Wisła Kraków była na ustach całej Polski. Wszystko przez finał Pucharu Polski rozgrywany na Stadionie Narodowym, w którym podopieczni trenera Alberta Rude niespodziewanie pokonali Pogoń Szczecin po dogrywce 2:1 i jako zespół z drugiego poziomu rozgrywkowego sięgnęli po tytuł.

Szybko jednak nastroje wśród kibiców ”Białej Gwiazdy” odwróciły się o 180 stopni. Rude miał wywalczyć minimum awans do baraży o Ekstraklasę, co w Krakowie było odbierane jako cel numer jeden – nawet triumf w Pucharze Polski schodził na dalszy plan. Od czasu finału w Warszawie Wisła nie wygrała ani jednego z czterech ostatnich meczów sezonu, a ostatecznie zdobyła tylko jeden punkt i to przeciwko absolutnie najgorszemu w tym sezonie I ligi Zagłębiu Sosnowiec. Do tego doszły kompromitujące porażki, jak 2:5 z GKS-em Katowice, czy 0:3 z Termalicą na własnym stadionie w ostatniej kolejce. To właśnie porażka ze ”Słonikami” pozbawiła Wisłę ostatnich nadziei na baraże.

Czystki kadrowe

Po zakończeniu sezonu prezes Wisły Kraków Jarosław Królewski chciał kontynuować współpracę z Rude, jednak ostatecznie Hiszpan powiedział sobie „dość”. Zmiana na stanowisku pierwszego trenera to jednak dopiero początek rewolucji w zespole ”Białej Gwiazdy”. Klub już teraz pożegnał ośmiu zawodników, w tym m.in. Szymona Sobczaka, czy Michała Żyrę. Na tym może się nie skończyć, bowiem wciąż niejasna jest przyszłość największej gwiazdy Wiślaków i jednocześnie króla strzelców minionego sezonu I ligi Angela Rodado. Hiszpańskim snajperem zainteresowany ma być Lech Poznań, który szuka kogoś, kto odciążyłby Mikaela Ishaka.

Bezpieczne zagranie Królewskiego?

W najbliższym czasie nowym szkoleniowcem „Białej Gwiazdy” ogłoszony ma zostać Kazimierz Moskal. W mediach zajmujących się krakowską piłką taki ruch jest określany jako bezpieczny, gdyż prezes klubu nie idzie w nieznane i zatrudnia sprawdzone nazwisko. Z Wisłą Moskal związany był przez lata, gdyż jest jej wychowankiem i grał w jej barwach w latach 1985-90 i 1999-03.

Później, już jako trener był asystentem takich szkoleniowców, jak Henryk Kasperczak czy Robert Maaskant. Na przełomie roku 2011 i 2012 pełnił rolę tymczasowego trenera, a w 2015 roku był już pełnoprawnym trenerem pierwszego zespołu. Poprowadził klub w 32 spotkaniach, lecz zanotował mizerny bilans 8-16-8 i po porażce w derbach go pożegnano. W ostatnich latach Moskal głównie kojarzy się z innym klubem. Otóż dwukrotnie kierował zespołem ŁKS-u Łódź, z którym rok temu wywalczył awans do PKO BP Ekstraklasy. Jesienią 2023 roku został zwolniony i od tego czasu pozostaje bez zatrudnienia.

fot. PressFocus

Stworzyliśmy nasz przewodnik po EURO 2024:

 1. NIEMCY
 2. SZKOCJA
 3. WĘGRY
 4. SZWAJCARIA
 5. HISZPANIA
 6. WŁOCHY
 7. CHORWACJA
 8. ALBANIA
 9. SŁOWENIA
 10. DANIA
 11. SERBIA
 12. ANGLIA
 13. POLSKA
 14. HOLANDIA
 15. AUSTRIA
 16. FRANCJA
 17. SŁOWACJA
 18. BELGIA
 19. RUMUNIA
 20. UKRAINA
 21. CZECHY
 22. PORTUGALIA
 23. GRUZJA
 24. TURCJA

Wspominamy również słynne mecze mistrzostw Europy:

 1. Holandia – Włochy, EURO 2000
 2. Portugalia – Anglia, EURO 2004
 3. Turcja – Czechy, EURO 2008