Kluby Premier League głosowały na temat pozostania VAR-u – jest decyzja

06.06.2024

Wszystkie kluby Premier League wzięły udział w głosowaniu co do przyszłości systemu VAR. Zdecydowana większość opowiedziała się za pozostaniem technologii w lidze. Video Assistant Referee pozostanie w najwyższej klasie rozgrywkowej w Anglii oraz zapowiedziano kilka zmian przy nim, które mają usprawnić jakość spotkań. Zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami, jedynym klubem, który chciał jego rozwiązania był Wolverhampton.

System VAR pozostanie w Premier League

System VAR pojawił się w Premier League w 2019 roku. Zdecydowanie znalazł on swoje zastosowanie w Anglii i ułatwia prace arbitrom. Pomimo swojej użyteczności cały czas jest krytykowany. Dowodem tego była obecna kampania Premier League, w której mieliśmy kilka incydentów, gdzie sędziowie popełniali ogromne błędy mimo pomocy ze strony analizy wideo. Głosy krytyki ze strony kibiców poszkodowany zespołów oraz samych klubów przyczyniły się do głosowania na temat przyszłości technologii.

Jej przeciwnikiem stał się Wolverhampton, w którego meczach, sędziowie najczęściej popełniali proste błędy. Pod koniec sezonu ,,Wilki” zapowiedziały, że złożą wniosek o wycofanie systemu z angielskich boisk. Wszystkie kluby najwyższej klasy rozgrywkowej w Anglii wzięły udział w głosowaniu na temat przyszłości VAR-u. Do wprowadzenia zmiany konieczne było uzyskanie 14 głosów popierających spośród 20 klubów.

Jeżeli odpowiednia ilość drużyn opowiedziałaby się za wnioskiem Wolves, VAR zostałby wycofany już od sezonu 2024/25. Większość klubów chciała jednak pozostania technologii. Jedynymi przeciwnikami zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, byli przedstawiciele ,,Wilków”. Mimo chęci pozostania technologii w Anglii, ma dojść do małej rewolucji w systemie, czego oczekują (zgodnie) wszystkie kluby.

Tym samym władze Premier League, ku przychylności drużyn zapowiedziały, że od nowego sezonu będą trwały prace na ulepszeniem Video Assistant Referee. Zabieg ten ma na celu poprawienie jakości interwencji sędziów, poprawę komfortu kibiców przy oglądaniu widowisk po przez zmniejszenie opóźnień w trakcie spotkań. Zapowiedziano również, że już w najbliższych rozgrywkach zostanie wprowadzony system półautomatycznego spalonego. Technologia ta ma zapewnić szybsze i przede wszystkim spójne umieszczanie wirtualnej linii spalonych w oparciu o optyczne śledzenie zawodnika. Zapewni także wysokiej jakości grafikę transmisji, aby dać kibicom lepsze wrażenia na stadionie i podczas transmisji.

Sześć kluczowych zmian wprowadzonych przez Premier League, które znajdą zastosowanie już w kolejnym sezonie:

  1. Utrzymanie wysokiego progu interwencji VAR, aby zapewnić większą spójność i mniej zakłóceń w przebiegu gry.
  2. Ograniczenie opóźnień w grze, przede wszystkim poprzez wprowadzenie technologii półautomatycznego spalonego i utrzymanie wysokiego progu interwencji VAR.
  3. Poprawa komfortu kibiców poprzez zmniejszenie opóźnień, ogłoszenia na stadionie od sędziów po zmianie decyzji po zastosowaniu VAR oraz, tam gdzie to możliwe, lepszą ofertę powtórek na dużym ekranie, obejmującą wszystkie interwencje VAR.
  4. Współpraca z PGMOL nad wdrożeniem bardziej solidnych szkoleń VAR w celu poprawy spójności, z naciskiem na szybkość procesu przy jednoczesnym zachowaniu dokładności.
  5. Zwiększanie przejrzystości i komunikacji na temat systemu VAR – w tym rozszerzona komunikacja z centrum meczowym Premier League oraz poprzez programy telewizyjne.
  6. Przeprowadzenie kampanii komunikacyjnej dla fanów i interesariuszy dotyczącej VAR, która będzie miała na celu dalsze wyjaśnienie uczestnikom i kibicom roli VAR w grze.

Fot. PressFocus

Stworzyliśmy nasz przewodnik po EURO 2024:

  1. NIEMCY
  2. SZKOCJA
  3. WĘGRY
  4. SZWAJCARIA
  5. HISZPANIA
  6. WŁOCHY
  7. CHORWACJA
  8. ALBANIA
  9. SŁOWENIA
  10. DANIA
  11. SERBIA
  12. ANGLIA
  13. POLSKA
  14. HOLANDIA
  15. AUSTRIA
  16. FRANCJA
  17. SŁOWACJA
  18. BELGIA
  19. RUMUNIA
  20. UKRAINA
  21. CZECHY
  22. PORTUGALIA
  23. GRUZJA
  24. TURCJA

Wspominamy również słynne mecze mistrzostw Europy:

  1. Holandia – Włochy, EURO 2000
  2. Portugalia – Anglia, EURO 2004
  3. Turcja – Czechy, EURO 2008
  4. Niemcy – Włochy, EURO 2012
  5. Anglia – Islandia, EURO 2016
  6. Francja – Szwajcaria, EURO 2020