Brazylijski obrońca otrzymał polski paszport

08.06.2024

Thiago Dombroski otrzymał polskie obywatelstwo. 21-letni środkowy obrońca urodzony w Kurytybie został wypożyczony do portugalskiego Portimonense SC. Wychowanek Coritiba FC w styczniu ogłosił, że chciałby zagrać w naszej reprezentacji.

Kim jest Thiago Dombroski?

Thiago Dombroski pochodzi z polskiej rodziny z Kurytyby. Kurytyba jest stolicą brazylijskiej Polonii. Pierwsze rodziny z tej części Europy osiedliły się w pobliżu Kurytyby w 1871. Druga fala emigrantów przybyła do Brazylii już po II wojnie światowej. Szacuje się, że w mieście i jego okolicach mieszka około 400 tysięcy osób o polskich korzeniach.

Swoje pierwsze kroki w futbolu stawiał w miejscowej Coritiba FC skąd był wypożyczany do Portuguesa-SP oraz Azuriz. Dotychczas 21-letni środkowy obrońca mierzący 190 centymetrów w seniorskim futbolu rozegrał zaledwie 15 spotkań w brazylijskiej Serie A oraz rozgrywkach stanowych.

Po co mu polski paszport?

W kadrze reprezentacji Polski grało już dwóch zawodników urodzonych w Brazylii. Roger Guerreiro otrzymał polskie obywatelstwo w 2008 mimo, że nic nie łączyło go z tym krajem oprócz gry w barwach Legii Warszawa. Innym przykładem jest Thiago Cionek, który podobnie jak Thiago Dombroski urodził się w Kurytybie. Były zawodnik Jagielloni rzeczywiście miał polskie korzenie – jego przodkowie ponad 100 lat temu wyjechali do Brazylii.

W rozmowie z „TVP Sport” Thiago Dombroski przyznał, że nie zna języka, ale w jego rodzinnym domu kultywowano nasze tradycje i kuchnię. Wyjaśnił również kwestię swojego pochodzenia.

Mam polskie pochodzenie ze strony matki. Mój pradziadek Dombroski przybył do Brazylii uciekając przed wojną, a moja prababcia Szczerba i mój pradziadek Kuchta przybyli w latach 30. i pobrali się już w Brazylii

Oczywiście polski paszport ułatwi mu grę w Europie. Dzięki niemu w Portugalii będzie zarejestrowany jako piłkarz EU. W wielu europejskich ligach istnieją limity zawodników spoza Unii Europejskiej. Do Portimonense SC trafił w styczniu na wypożyczenie, które ma potrwać do końca czerwca 2025, ale nie zdążył jeszcze zadebiutować. Jego Portimonense spadło z najwyższego poziomu rozgrywkowego w Portugalii.

fot. screen YouTube/Portimonense SAD

Stworzyliśmy nasz przewodnik po EURO 2024:

  1. NIEMCY
  2. SZKOCJA
  3. WĘGRY
  4. SZWAJCARIA
  5. HISZPANIA
  6. WŁOCHY
  7. CHORWACJA
  8. ALBANIA
  9. SŁOWENIA
  10. DANIA
  11. SERBIA
  12. ANGLIA
  13. POLSKA
  14. HOLANDIA
  15. AUSTRIA
  16. FRANCJA
  17. SŁOWACJA
  18. BELGIA
  19. RUMUNIA
  20. UKRAINA
  21. CZECHY
  22. PORTUGALIA
  23. GRUZJA
  24. TURCJA

Wspominamy również słynne mecze mistrzostw Europy:

  1. Holandia – Włochy, EURO 2000
  2. Portugalia – Anglia, EURO 2004
  3. Turcja – Czechy, EURO 2008
  4. Niemcy – Włochy, EURO 2012
  5. Anglia – Islandia, EURO 2016
  6. Francja – Szwajcaria, EURO 2020