Brighton celuje w niemiecką rewelację

09.06.2024

Brighton w ostatnich kilkudziesięciu miesiącach miało na koncie kilka zmian trenerskich. Grahama Pottera przechwyciła Chelsea, a wszystko to z powodu zwolnienia Thomasa Tuchela oraz klauzuli zawartej w umowie byłego trenera Ostersunds. Kilkanaście dni temu, pożegnano się z Roberto De Zerbim, który w ostatnim czasie często sugerował, że gdy może jego zespół grać na boisko to jest szczęśliwy, a bez tego ciężko mu się zmotywować do pracy. W Brighton znów idzie nowe.

Brighton celuje w niemiecką rewelację

Fabian Hurzeler to trenerska rewelacja znad Łaby. Właśnie zrobił awans do Bundesligi ze znanym kosmopolitycznym zespołem jakim jest St. Pauli. Ta mniej znana ekipa z Hamburga słynąca z bardzo wolnościowych poglądów klubowo-kibicowskich wraca do krajowej elity po raz pierwszy od 2011 roku. Zwróciło to uwagę szefów znanej z innowacji organizacji, która zasłynęła z werbowania ciekawych, ale i nieoczywistych nazwisk, które podpowiadają algorytmy.

Urodzony w Houston Hurzeler (spędził tam pierwsze dwa lata życia) to kolejny trener, który pracuje w Niemczech, a ma amerykańskie korzenie. Poprzednim był Pellegrino Matarazzo, który ma na swoim koncie prowadzenie VFB Stuttgart oraz TSG Hoffenheim.

Wraz z kilkoma innymi szkoleniowcami należy do tzw. nowej fali trenerów niemieckiej piłki. W zbliżonym wieku do szkoleniowca hamburskiej drużyny są choćby Ole Werner z Werderu, Julian Schuster z Freiburga czy Sebastian Hoeness ze Stuttgartu. Hurzeler urodził się w lutym 1993 i jako 31-latek może stać się wkrótce najmłodszym w historii Premier League pierwszym stałym trenerem klubu z elity.

St. Pauli wygrało 2. Bundesligę w sezonie 2023-24 i wróciło do niemieckiej elity po 13 latach. Piłkarzem niemieckiej drużyny jest Adam Dźwigała, który za kadencji Jerzego Brzęczka dostał nawet powołanie do seniorskiej reprezentacji Polski.

Brighton w Premier League zanotowało 11. lokatę. Ich sezon był pełen urazów, co dało się długoterminowo odczuć z perspektywy układania składu. De Zerbi lączył ligę z Ligą Europy – na Starym Kontynencie dotarł do 1/8 finału Ligi Mistrzów, gdzie odpad z Romą swojego przyjaciela, Daniele De Rossiego.

Fot. PressFocus

Stworzyliśmy nasz przewodnik po EURO 2024:

  1. NIEMCY
  2. SZKOCJA
  3. WĘGRY
  4. SZWAJCARIA
  5. HISZPANIA
  6. WŁOCHY
  7. CHORWACJA
  8. ALBANIA
  9. SŁOWENIA
  10. DANIA
  11. SERBIA
  12. ANGLIA
  13. POLSKA
  14. HOLANDIA
  15. AUSTRIA
  16. FRANCJA
  17. SŁOWACJA
  18. BELGIA
  19. RUMUNIA
  20. UKRAINA
  21. CZECHY
  22. PORTUGALIA
  23. GRUZJA
  24. TURCJA

Wspominamy również słynne mecze mistrzostw Europy:

  1. Holandia – Włochy, EURO 2000
  2. Portugalia – Anglia, EURO 2004
  3. Turcja – Czechy, EURO 2008
  4. Niemcy – Włochy, EURO 2012
  5. Anglia – Islandia, EURO 2016
  6. Francja – Szwajcaria, EURO 2020