FIFA chce walczyć z rasizmem

Jak donosi „Calcio e Finanza”, FIFA ma przeprowadzić głosowanie ws. nowego sposobu walki z rasizmem. Wcześniej powstał pięciopunktowy program, który uznaje rasizm za szczególne przestępstwo ujęte w kodeksach dyscyplinarnych wszystkich federacji. Jeśli nowe pomysły wejdą w życie, możemy mieć do czynienia z przełomową zmianą w podejściu do walki z dyskryminacją w futbolu.

FIFA reaguje na problem rasizmu

Jeden z postulatów zakłada stosowanie przez zawodników uzgodnionego gestu skrzyżowanych rąk. W ten sposób mieliby informować o incydentach rasistowskich podczas meczów. Nadszedł czas, aby piłka nożna zjednoczyła się i jako społeczność globalna podjęła jednoznaczne zobowiązanie do rozwiązania problemu rasizmu w piłce nożnej – czytamy w liście Sekretarza Generalnego FIFA Mattiasa Grafstroma do federacji.

Piłka nożna może poszczycić się tym, że często jest przykładem dla reszty społeczeństwa, pokazując, co jest możliwe, gdy świat zjednoczy się dla wspólnej sprawy. Naszym zadaniem jest teraz wykorzystać tę wyjątkową zdolność dla sprawy, która jest szczególnie ważna dla nas i przyszłych pokoleń. Ponieważ ofiarami tego haniebnego czynu często są gracze, w ciągu ostatnich kilku miesięcy FIFA przeprowadziła szeroko zakrojony proces konsultacji z obecnymi i byłymi zawodnikami, mężczyznami i kobietami z całego świata, którzy dążą do zmian. Ich opinie i uwagi doprowadziły do opracowania propozycji działań. FIFA ma teraz przyjemność przedstawić tę propozycję na 74. Kongresie FIFA, który odbędzie się 17 maja 2024 r. w Bangkoku w Tajlandii – dodał prominentny działacz.

W polityce FIFA wyróżniono pięć filarów:

1 – Zasady i sankcje 

2 – Akcja na boisku 

3 – Zarzuty karne 

4 – Edukacja 

5 – Głos gracza

Szczególne przestępstwo

FIFA precyzuje, o co dokładnie chodzi. W przypadku ”zasad i sankcji” rasizm uznany zostanie za szczególne przestępstwo, które ma być obowiązkowo ujęte w kodeksach dyscyplinarnych wszystkich 211 federacji zrzeszonych w FIFA. Rasizm ma być też odróżniany od innych incydentów. Będą mu przypisane konkretne i surowe sankcje, w tym rezygnacja z dalszego rozgrywania meczów.

Na całym świecie zostanie wprowadzony specjalny gest, który pozwoli graczom na zgłaszanie incydentów rasistowskich, a sędziom umożliwi wdrożenie trzyetapowej procedury (pauza, tymczasowe zawieszenie i przerwanie meczu), która będzie obowiązkowa we wszystkich krajach należących do FIFA. Organizacja ma wywierać presję, by rasizm został uznany za przestępstwo w każdym kraju na świecie, a tam, gdzie jest on już przestępstwem, ma być piętnowany z całą surowością.

Powstanie komitet antyrasistowski

W przypadku filaru poświęconego edukacji inicjatywy edukacyjne będą opracowywane i promowane wspólnie ze szkołami oraz rządami, aby zagwarantować przyszłość wolną od rasizmu. Ma zostać także utworzony nowy komitet antyrasistowski, składający z byłych graczy, który będzie monitorował i doradzał w zakresie wdrażania tych działań na całym świecie.

fot. PressFocus

Może zaciekawi Was odrobina nostalgii? Zerknijcie na nasz cykl ”Słynne drużyny EURO”:

 1. CZECHY 2004
 2. HISZPANIA 2012
 3. HOLANDIA 2000
 4. DANIA 2020
 5. DANIA 1992
 6. GRECJA 2004
 7. FRANCJA 1984
 8. ŁOTWA 2004
 9. CZECHY 1996
 10. TURCJA 2008
 11. HOLANDIA 1988
 12. WALIA 2016


A także inny cykl pt. „Polskie turnieje EURO”:

 1. EURO 2008 – świetne eliminacje za Beenkahhera, a na turnieju parady Boruca, gol Rogera Guerreiro, pogrążający nas „Poldi”
 2. EURO 2012 – wielki turniej u siebie, wielkie nadzieje, i wielkie rozczarowanie, nigdy już tak łatwej grupy nie będzie…
 3. EURO 2016 – najlepszy występ reprezentacji Polski na wielkim turnieju w XXI wieku
 4. EURO 2020(1) – kapitalne eliminacje, zmiana trenera tuż przed turniejem i spore rozczarowanie


Tworzymy codziennie także nasz przewodnik po EURO 2024:

 1. NIEMCY
 2. SZKOCJA
 3. WĘGRY
 4. SZWAJCARIA
 5. HISZPANIA
 6. WŁOCHY
 7. CHORWACJA
 8. ALBANIA
 9. SŁOWENIA
 10. DANIA
 11. SERBIA
 12. ANGLIA