Wieczysta Kraków z upragnionym awansem do II ligi

18.05.2024

Po raz pierwszy w historii Wieczysta Kraków zagra na poziomie II ligi. Klub zapewnił sobie awans już na trzy kolejki przed końcem sezonu dzięki porażce Siarki Tarnobrzeg 1:2 w derbach Podkarpacia z Wisłoką Dębica. Wcześniej zespół prowadzony przez Sławomira Peszkę pokonał 1:0 Świdniczankę Świdnik.

Karuzela trenerska

W sezonie 2021/22 Wieczysta Kraków pod wodzą Franciszka Smudy jako beniaminek wywalczyła awans do III ligi. Ambicją właściciela Wojciecha Kwietnia był awans o szczebel wyżej w kolejnym roku, lecz Wieczystej nie udało się tego zrealizować. Już po pierwszych pięciu kolejkach, w których Wieczysta zdobyła siedem punktów, zwolniono Smudę, a w jego miejsce zatrudniony został Dariusz Marzec. Choć pod wodzą Marca Wieczysta była najlepiej punktującą drużyną w lidze, w marcu 2023 roku po porażce 2:3 z Sokołem Sieniawa również stracił on pracę.

Kiedy stery przejmował Wojciech Łobodziński, Wieczysta była liderem IV grupy III ligi. W ostatnich 14 meczach sezonu jednak rozczarowała, bowiem w tym okresie była dopiero piątą najlepiej punktującą drużyną. Nie dość, że zakończyła rozgrywki 2022/23 siedem punktów za pierwszą Stalą Stalowa Wola, która wywalczyła awans do II ligi, to w dodatku ekipę z Krakowa wyprzedziła Avia Świdnik. Tuż po zakończeniu sezonu zatrudniono Macieja Musiała, ale na stanowisku wytrwał on zaledwie trzy miesiące. Po ośmiu kolejkach nowego sezonu Wieczysta zajmowała szóste miejsce, odnosząc w tym czasie pięć zwycięstw i trzy porażki. Tymczasowo drużynę przejął Sławomir Peszko, który kilka miesięcy wcześniej zakończył w Wieczystej piłkarską karierę.

Peszko zbawił Wieczystą

Decyzja o powierzeniu zespołu niedoświadczeniu w tej materii Peszce była ryzykowna, ale ostatecznie się obroniła. Wieczysta pod jego wodzą wygrała 19 z 23 meczów i poniosła tylko jedną porażkę. Strzeliła w tym czasie 68 goli i straciła ich 12, co stawiało ją zarówno jaką najlepszą ofensywę oraz defensywę ligi.

W 31. kolejce Wieczysta pokonała 1:0 Świdniczankę Świdnik po bramce Dawida Kiedrowicza. Kilka godzin później do swojego meczu przystąpił bezpośredni rywal w walce o awans – Siarka Tarnobrzeg. ”Siarkowcy” ulegli jednak w derbach Podkarpacia Wisłoce Dębica 1:2 po bramce samobójczej Igora Wosia w 90. minucie. Tym samym, Wieczysta wywalczyła pierwszy w historii klubu awansowała do II ligi. Ma bowiem 10 punktów przewagi na trzy kolejki przed końcem nad drugą Siarką.

Wieczysta jest więc drugim klubem, który już zapewnił sobie awans do II ligi. Awans wywalczył także Świt Skolwin, który już na cztery kolejki przed końcem zapewnił sobie pierwsze miejsce w grupie II. Na rozstrzygnięcia wciąż czekamy w grupie I oraz grupie III. Na dobrej drodze są Pogoń Grodzisk Mazowiecki, która na trzy kolejki przed końcem ma sześć punktów przewagi nad rezerwami Legii oraz Rekord Bielsko-Biała, który o awans powalczy z rezerwami Śląska Wrocław i MKS-em Kluczbork. Jeżeli zaś Hutnik nie wywalczy awansu do I ligi, w przyszłym sezonie II ligi oglądać będziemy derby Krakowa.

Z pewnością Wieczysta jeszcze bardziej wzmocni się latem, choć obecny skład spokojnie mógłby powalczyć o awans do I ligi. W drużynie z Krakowa występują byli reprezentanci Polski, jak Michał Pazdan, Jacek Góralski, czy Rafał Pietrzak oraz wiele twarzy znanych z ekstraklasowych boisk – m.in. Thibaut Moulin, Sasa Zivec, czy Michał Trąbka, który zimą zamienił Stal Mielec na Wieczystą.

fot. LIGOWIEC / YouTube

Może zaciekawi Was odrobina nostalgii? Zerknijcie na nasz cykl ”Słynne drużyny EURO”:

 1. CZECHY 2004
 2. HISZPANIA 2012
 3. HOLANDIA 2000
 4. DANIA 2020
 5. DANIA 1992
 6. GRECJA 2004
 7. FRANCJA 1984
 8. ŁOTWA 2004
 9. CZECHY 1996
 10. TURCJA 2008
 11. HOLANDIA 1988
 12. WALIA 2016


A także inny cykl pt. „Polskie turnieje EURO”:

 1. EURO 2008 – świetne eliminacje za Beenhakkera, a na turnieju parady Boruca, gol Rogera Guerreiro, pogrążający nas „Poldi”
 2. EURO 2012 – wielki turniej u siebie, wielkie nadzieje, i wielkie rozczarowanie, nigdy już tak łatwej grupy nie będzie…
 3. EURO 2016 – najlepszy występ reprezentacji Polski na wielkim turnieju w XXI wieku
 4. EURO 2020(1) – kapitalne eliminacje, zmiana trenera tuż przed turniejem i spore rozczarowanie


Tworzymy codziennie także nasz przewodnik po EURO 2024:

 1. NIEMCY
 2. SZKOCJA
 3. WĘGRY
 4. SZWAJCARIA
 5. HISZPANIA
 6. WŁOCHY
 7. CHORWACJA
 8. ALBANIA
 9. SŁOWENIA
 10. DANIA
 11. SERBIA
 12. ANGLIA
 13. POLSKA