21.05.2024

Chelsea w ostatnich latach jest niczym lotnisko. Przez klub przewija się bardzo wiele osób – zwłaszcza decydujących o ich losie na boisku czy w gabinetach. Latem pojawią się kolejne zmiany. Mauricio Pochettino za porozumieniem stron pożegnał się z posadą – to według informacji dobrze zorientowanego Matta Lawa. Chelsea będzie szukała priorytetowo w kwestii następcy szkoleniowca… młodszego.

Chelsea bez trenera – przebudował zespół z dobrym finalnie skutkiem

Mauricio Pochettino przepracował na Stamford Bridge zaledwie sezon. Todd Boehly oraz Baghdad Eghbali oczekiwali wyników z miejsca, ale sytuacja transferowo-zdrowotna nie ułatwiała uznanemu Argentyńczykowi pracy. Fundusz Clearlake nasprowadzał trenerowi masę zawodników, z czego wielu miało wiele perturbacji zdrowotnych. Romeo Lavia na przykład rozegrał przez cały sezon zaledwie jeden mecz, a Moises Caicedo odzyskał formę dopiero pod koniec sezonu.

Zespół znacząco przebudowano, a właściciele zaserwowali Pochettino masę nowych zawodników młodego pokolenia. Cole Palmer, Lesley Ugochukwu, Romeo Lavia czy Moises Caicedo – to tylko kilka z nich. Wkrótce do zespołu mają przybyć zarówno Ekwadorczyk Kendry Paez jak i rewelacja MŚ U17 z Indonezji, Brazylijczyk z Palmeiras – Estevao. Mówi się, że kością niezgody była niechęć klubu do większej władzy szkoleniowca w kwestii transferów.

Pochettino „out” – a kto „in”?

Nazwiska jakie sugeruje Matt Law to: Sebastian Hoeness z VFB Stuttgart, Michel z Girony, Enzo Maresca z Leicester City oraz Kieran McKenna z Ipswich Town. W kontekście „The Blues” nie wypada zignorować kandydatury Roberto De Zerbiego – pamiętając o tym, że Chelsea chętnie podbierała personel z Brighton (Potter, Cucurella, Caicedo, Robert Sanchez) – nie można wykluczyć kolejnego takiego manewru.

Na ten moment nie otrzymałem żadnej propozycji. Wierzę, że wkrótce otrzymam możliwość pracy w Premier League. Nie jestem w stanie stwierdzić kiedy i gdzie, lecz nie ukrywam, że praca w tej lidze to ogromny zaszczyt. Musiałem opuścić Brighton, ponieważ moja wizja nie zbiegała się z wizją zarządu – mówił dopiero co De Zerbi, co od razy łączy go z Chelsea lub Manchesterem United. Niewymieniony klub z nazwy zapłacił Brighton 4,3 miliona funtów rekompensaty, by podpisać De Zerbiego w roli swojego trenera. Wszystko jest podobno dogadane, lecz co do tego który klub to zrobił – panuje absolutna poufność.

„The Blues” tak naprawdę zaczęli świetnie grać dopiero pod koniec sezonu, zaliczając aż pięć zwycięstw z rzędu:

  • 2:0 z Tottenhamem
  • 5:0 z West Hamem
  • 3:2 z Nottingham
  • 2:1 z Brighton
  • 2:1 z Bournemouth

To pozwoliło im zająć 6. miejsce awansować do eliminacji do Ligi Europy, choć wcześniej przez 2/3 sezonu zajmowali 10. lokatę, będąc totalnym ligowym średniakiem. W końcówce zaczął trafiać Nicolas Jackson, a w ostatnim miesiącu zaskoczyli na plus stoper Benoit Badiashile oraz szalejący na skrzydle Noni Madueke. Dokładając do tego ciągle genialnego Cole’a Palmera oraz Moicesa Caicedo, który złapał formę, wyszedł z tego najlepszy okres Chelsea w sezonie 2023/24 i wielka nadzieja na nadchodzące rozgrywki. Wydawało się, że posada „Pocha” jest bezpieczna, a jednak…

Fot. PressFocus

Może zaciekawi Was odrobina nostalgii? Zerknijcie na nasz cykl ”Słynne drużyny EURO”:

  1. CZECHY 2004
  2. HISZPANIA 2012
  3. HOLANDIA 2000
  4. DANIA 2020
  5. DANIA 1992
  6. GRECJA 2004
  7. FRANCJA 1984
  8. ŁOTWA 2004
  9. CZECHY 1996
  10. TURCJA 2008
  11. HOLANDIA 1988
  12. WALIA 2016


A także inny cykl pt. „Polskie turnieje EURO”:

  1. EURO 2008 – świetne eliminacje za Beenhakkera, a na turnieju parady Boruca, gol Rogera Guerreiro, pogrążający nas „Poldi”
  2. EURO 2012 – wielki turniej u siebie, wielkie nadzieje, i wielkie rozczarowanie, nigdy już tak łatwej grupy nie będzie…
  3. EURO 2016 – najlepszy występ reprezentacji Polski na wielkim turnieju w XXI wieku
  4. EURO 2020(1) – kapitalne eliminacje, zmiana trenera tuż przed turniejem i spore rozczarowanie


Tworzymy codziennie także nasz przewodnik po EURO 2024:

  1. NIEMCY
  2. SZKOCJA
  3. WĘGRY
  4. SZWAJCARIA
  5. HISZPANIA
  6. WŁOCHY
  7. CHORWACJA
  8. ALBANIA
  9. SŁOWENIA
  10. DANIA
  11. SERBIA
  12. ANGLIA
  13. POLSKA
  14. HOLANDIA
  15. AUSTRIA
  16. FRANCJA