Saint-Etienne ma nowego właściciela oraz prezydenta. Przywrócił Milan na szczyt

05.06.2024

Saint-Etienne po dwuletniej absencji wraca do Ligue 1. W końcu też, dokonała się zmiana, na którą wielu fanów 'Les Verts’ czekało. Klub z południowo-wschodniego rejonu Francji ma nowego właściciela – jest to fundusz Kilmer Sports. Kanadyjski podmiot był pewniakiem do przejęcia już od półtora miesiąca, gdy 18 kwietnia w L’Équipe, potwierdzono takowe informacje. Operacja przejęcia całości udziałów miała kosztować przedsiębiorstwo 20 milionów euro.

Saint-Etienne ma nowego właściciela oraz prezydenta

Kilmer Sports ogłosił przejęcie AS Saint-Étienne od akcjonariuszy klubu, Rolanda Romeyera i Bernarda Caïazzo, niedługo po awansie do Ligue 1. Kanadyjczycy dostrzegli w klubie potencjał na to, aby zbudować na nowo potęgę krajowego giganta.

Kilmer Sports jest spółką w 100% zależną od kanadyjskiej grupy rodzinnej należącej do Larry’ego Tanenbauma, specjalizującej się w zarządzaniu przedsiębiorstwami z sektora sportowego. Rodzina Tanenbauma pochodzi z Parczewa k. Lublina, wyemigrowała stamtąd parę lat przed wybuchem I wojny światowej. Dotąd, w portfolio Kilmer Sports największymi markami były Toronto Raptors (NBA, koszykówka), Toronto Maple Leafs (NHL, hokej) czy Toronto FC (MLS) – klub Lorenzo Insigne.

Główno dowodzącym w Kilmer jest Ivan Gazidis. To niespełna 60-letni biznesmen, który w świecie sportu jest przez połowę swojego życia. Działacz urodził się w Johannesburgu, ale ma także paszport brytyjski.

Od 1994 do 2008 roku pracował przy tworzeniu i udoskonalaniu Major League Soccer. Absolwent Oxfordu zarządzał tam decyzjami biznesowo-strategicznymi, a także od 2001 pełnił rolę zastępcy komisarza. Przez nieco ponad dekadę, Afrykaner był szefem wykonawczym Arsenalu, do którego choćby sprowadził sponsoring z Rwandy – afrykańskiego „tygrysa”, który był skłonny za reklamę kraju płacić ponad 30 milionów euro za sezon.

Od 2018 do 2022 roku był dyrektorem generalnym Milanu i jednym z architektów powrotu na szczyt mediolańczyków. Po jedenastu latach oczekiwania, zdobyli oni w 2022 roku mistrzostwo Włoch, dzięki polityce cięcia kosztów, szukania rynkowych okazji i dawania piłkarzom po przejściach w swojej karierze drugiej szansy. Milan stał się w ten sposób jednym z najlepiej operujących finansami klubami spoza Premier League znajdujących się w europejskiej czołówce. O procesie odgruzowywania „Rossonerich” w erze post-chińskiej opowiadał TUTAJ.

Fot. PressFocus

Stworzyliśmy nasz przewodnik po EURO 2024:

  1. NIEMCY
  2. SZKOCJA
  3. WĘGRY
  4. SZWAJCARIA
  5. HISZPANIA
  6. WŁOCHY
  7. CHORWACJA
  8. ALBANIA
  9. SŁOWENIA
  10. DANIA
  11. SERBIA
  12. ANGLIA
  13. POLSKA
  14. HOLANDIA
  15. AUSTRIA
  16. FRANCJA
  17. SŁOWACJA
  18. BELGIA
  19. RUMUNIA
  20. UKRAINA
  21. CZECHY
  22. PORTUGALIA
  23. GRUZJA
  24. TURCJA

Wspominamy również słynne mecze mistrzostw Europy:

  1. Holandia – Włochy, EURO 2000
  2. Portugalia – Anglia, EURO 2004
  3. Turcja – Czechy, EURO 2008
  4. Niemcy – Włochy, EURO 2012
  5. Anglia – Islandia, EURO 2016
  6. Francja – Szwajcaria, EURO 2020