FC Porto ma nowego trenera

07.06.2024

Niedawno Sergio Conceicao rozwiązał swój kontrakt z FC Porto i tym samym zakończył swoją siedmioletnią przygodę z tym klubem. ”Smoki” oficjalnie poinformowały, że schedę po Conceicao przejął jego został dotychczasowy asystent – Vitor Bruno, który podpisał umowę do 2026 roku.

Conceicao rozwiązał kontrakt z Porto

Sergio Conceicao pełnił funkcję trenera FC Porto od 2017 roku, zdobywając w tym czasie z klubem 11 trofeów, w tym m.in. trzy mistrzostwa Portugalii. Miniony sezon nie był aż tak udany dla ”Smoków”, bowiem rozgrywki ligowe zakończyli dopiero na trzecim miejscu, a strata do pierwszego Sportingu wyniosła aż 18 punktów. Porto nie zakończyło jednak minionej kampanii z pustymi rękami. Klub sięgnął po Puchar Portugalii, pokonując w finale po dogrywce 2:1 świeżo upieczonego mistrza kraju z Estadio Jose Alvalade.

W ostatnim czasie wiele się działo w klubie z Estadio do Dragao. Nowym prezydentem Porto został Andre Villas-Boas. Conceicao zaś swoją umowę przedłużył za czasów panowania Pinto Da Costy. Wówczas wydawało się, że jego kadencja w Porto potrwa jeszcze dłużej. Jednak Villas-Boas od początku swoich rządów nie ukrywał, że chciałby dokonać zmiany na stanowisku trenera.

Pomimo zdobycia Pucharu Portugalii, za porozumieniem stron doszło do rozwiązania obowiązującej do 2028 roku umowy Conceicao. W kontrakcie 49-latka znajdował się bowiem zapis pozwalający na rozwiązanie kontraktu w przypadku zmiany na najważniejszym stanowisku w zarządzie klubu. Conceicao nie znalazł jeszcze nowego pracodawcy. Łączony był między innymi z AC Milanem, jednak według informacji podanych przez Fabrizio Romano bliższy jest dołączenia do Olympique Marsylii.

Porto ma nowego trenera

Już kilka dni po rozwiązaniu kontraktu z Conceicao, FC Porto ogłosiło, że ich nowym szkoleniowcem został Vitor Bruno. 41-latek doskonale zna drużynę ”Smoków”, ponieważ do niedawna pełnił rolę asystenta Conceicao. Klub oficjalnie poinformował, że Bruno podpisał dwuletnią umowę.

Bruno miał już kilka razy okazjonalnie samodzielnie prowadził Porto w meczu. Na 17 meczów, w których zastępował Conceicao, Porto odniosło aż 15 zwycięstw. Wśród nich wyróżnia się przede wszystkim wygrana 3:0 z Benficą na Estadio do Dragao, które premiowało awansem do ćwierćfinału Pucharu Portugalii w sezonie 2021/2022.

Fot. fcporto.pt

Stworzyliśmy nasz przewodnik po EURO 2024:

 1. NIEMCY
 2. SZKOCJA
 3. WĘGRY
 4. SZWAJCARIA
 5. HISZPANIA
 6. WŁOCHY
 7. CHORWACJA
 8. ALBANIA
 9. SŁOWENIA
 10. DANIA
 11. SERBIA
 12. ANGLIA
 13. POLSKA
 14. HOLANDIA
 15. AUSTRIA
 16. FRANCJA
 17. SŁOWACJA
 18. BELGIA
 19. RUMUNIA
 20. UKRAINA
 21. CZECHY
 22. PORTUGALIA
 23. GRUZJA
 24. TURCJA

Wspominamy również słynne mecze mistrzostw Europy:

 1. Holandia – Włochy, EURO 2000
 2. Portugalia – Anglia, EURO 2004
 3. Turcja – Czechy, EURO 2008
 4. Niemcy – Włochy, EURO 2012
 5. Anglia – Islandia, EURO 2016
 6. Francja – Szwajcaria, EURO 2020