Włochy mają problemy ze stadionami. Utracą status gospodarza EURO 2032?

08.06.2024

Włochy i Turcja będą gospodarzami Mistrzostw Europy w 2032 roku. Oba kraje najpierw jednak będą musiały przejść specjalną kontrolę ze strony UEFA, która wyłoni na jakich stadionach będą rozgrywane mecze. Prezes Serie A, Luigi De Sierco, obawia się o stan obiektów i apeluje do klubów o modernizację swoich stadionów.

Problemy ze stadionami we Włoszech

Włochy oraz Turcja będą gospodarzami EURO 2032. Początkowo obydwa kraje zgłaszały osobne kandydatury. W lipcu 2023 roku przedstawiciele obydwu federacji postanowili połączyć swoje siły w walce o miano gospodarza turnieju, co przyniosło pozytywny efekt. Obecnie mecze zaplanowane są w pięciu miastach we Włoszech (Turyn, Mediolan, Rzym, Neapol i Bari) oraz w trzech tureckich (Ankara, Bursa, Stambuł – gdzie w grę wchodzą trzy stadiony). Ostateczna weryfikacja ma nastąpić jednak w 2026 roku. Wówczas UEFA przeprowadzi specjalną kontrolę, po której stwierdzi w jakich miastach oraz czy wszystkie przygotowane stadiony spełniają wymogi, aby móc rozgrywać mecze.

Swoich obaw nie ukrywa prezes Serie A Luigi De Sierevo, który w jasnych słowach opisał obecną sytuacje obiektów sportowych na terenie Italii. Jego zdaniem większość stadionów nie znajduje się w najlepszym stanie, a co za tym idzie potrzebują modernizacji. Zdaniem prezesa złym pomysłem jest inwestować w infrastrukturę tylko na jedno duże wydarzenie, ale powinien być to złożony metodyczny proces.

Na tym czasie jest to dowód na to, że mamy prosty system. Nie można wykonywać infrastruktury tylko dla dużych wydarzeń, ale zawsze robić to metodą. Wiele drużyn Serie B nie inwestuje w swoje stadiony a następnie, gdy są promowane w A, stwarzają problemy, ponieważ muszą przejść do pierwszych wyścigów w innych obiektach”

Jak na razie nie jest jeszcze wiadomo gdzie zostaną rozegrane spotkania fazy pucharowej i playoff. Jeśli sytuacja obiektów nie poprawi się do 2026 roku, Włochy nawet w najgorszym przypadku mogą stracić status gospodarza. Bardziej prawdopodobne jest ryzyko, w którym tylko początkowe etapy turnieju będą rozgrywane we Włoszech, a najważniejsze mecze znajdą swoje rozstrzygnięcie na terenie Turcji, gdzie znajduje się już dziesięć nowoczesnych obiektów. Takiej sytuacji chcieliby uniknąć przedstawiciele federacji z półwyspie apenińskiego.

Nasze stadiony będą musiały zostać zaadaptowane w ciągu ostatniego końca października 2026 roku, w przeciwnym razie istnieje ryzyko wycofania tej części Euro 2032. Jest to wyzwanie, którego nie możemy przegapić: jest to ostatnie wezwanie. W październiku 2026 roku UEFA zostanie podawana audyt i będziemy musieli pokazać, że dostosowaliśmy obiekty”

Włochy – gospodarze Mistrzostw Europy

Włochy jak to tej pory byli gospodarzami podczas trzech edycji mistrzostw Europy. W 1968 i 1990 byli samodzielnym gospodarzem. W 2020 roku, podczas EURO 2020 (rozegranym w 2021 roku z powodu pandemii) byli jednym z jedenastu krajów, w którym rozgrywany był turniej. Sytuacja taka miała miejsce pierwszy raz w historii rozgrywek.

Podczas EURO 2024 reprezentacja Włoch zmierzy się z Albanią (15 czerwca), Hiszpanią (20 czerwca) oraz Włochami (24 czerwca).

Fot. PressFocus

Stworzyliśmy nasz przewodnik po EURO 2024:

 1. NIEMCY
 2. SZKOCJA
 3. WĘGRY
 4. SZWAJCARIA
 5. HISZPANIA
 6. WŁOCHY
 7. CHORWACJA
 8. ALBANIA
 9. SŁOWENIA
 10. DANIA
 11. SERBIA
 12. ANGLIA
 13. POLSKA
 14. HOLANDIA
 15. AUSTRIA
 16. FRANCJA
 17. SŁOWACJA
 18. BELGIA
 19. RUMUNIA
 20. UKRAINA
 21. CZECHY
 22. PORTUGALIA
 23. GRUZJA
 24. TURCJA

Wspominamy również słynne mecze mistrzostw Europy:

 1. Holandia – Włochy, EURO 2000
 2. Portugalia – Anglia, EURO 2004
 3. Turcja – Czechy, EURO 2008
 4. Niemcy – Włochy, EURO 2012
 5. Anglia – Islandia, EURO 2016
 6. Francja – Szwajcaria, EURO 2020