Real Madryt nie zagra w Klubowych Mistrzostwach Świata?

10.06.2024

Real Madryt nie zamierza pojawić się na przyszłorocznej edycji Klubowych Mistrzostw Świata – powiedział Carlo Ancelotti. Włoski trener udzielił wywiadu włoskiemu „Il Giornale„, w którym przekazał, że „Królewscy” odrzucą zaproszenie na turniej.

Real Madryt ma dość

Formuła Klubowych Mistrzostw Świata uległa zmianie. Dotychczas byliśmy przyzwyczajeni do rozgrywek, które trwały około tydzień gdzieś w środku zimy. Teraz turniej ten będzie liczył 32 uczestników. Terminem rozegrania turnieju ma być lato 2025 a miejscem rozegrania turnieju będą Stany Zjednoczone.

Taki termin rozgrywania Klubowych Mistrzostw Świata sprawia, że europejskie kluby nie będą prawie w ogóle mieć przerwy pomiędzy sezonami. Jakiś czas temu „Relevo” powołując się na anonimowe źródło informowało, że Real Madryt jest przeciwny wyjazdowi do Stanów Zjednoczonych na turniej w takiej formie.

Pierwszym argumentem, który wyłania się w tej dyskusji jest zmęczenie zawodników. Real Madryt pierwszy mecz przyszłego sezonu rozegra 14 sierpnia 2024 roku natomiast Klubowe Mistrzostwa Świata zakończą się 13 lipca 2025 roku. Oznacza to aż jedenaście miesięcy ciągłego grania.

Drugim argumentem jest aspekt finansowy, o którym wspomniał właśnie Carlo Ancelotti. Włoski szkoleniowiec stwierdził, że kluby zbuntują się przeciwko FIFA, gdyż proponowane przez organizatorów wpływy mają wynosić około 20 milionów euro. To tyle ile pieniędzy generuje jedno spotkanie Realu Madryt.

Wizerunkowa katastrofa

Jeśli Real Madryt rzeczywiście nie pojawi się na Klubowych Mistrzostwach Świata będzie to ogromną wpadką wizerunkową ze strony FIFA. „Królewscy” to najbardziej utytułowana drużyna w historii tych rozgrywek. Real Madryt po trofeum Klubowych Mistrzostw Świata sięgał aż pięć razy w 2014, 2016, 2017, 2018 i 2022 roku.

Carlo Ancelotti przekonuje, że inne kluby podążą drogą jego pracodawcy i również zdecydują się odrzucić zaproszenie na turniej. Międzynarodowe stowarzyszenie zawodowych piłkarzy FIFPro jakiś czas temu apelowało do władz FIFA o większe przemyślenie procesu planowania terminarza, gdyż wpływa to na kariery zawodników. Przemęczenie i brak należytej regeneracji wpływa na liczbę kontuzji zawodników.

Inauguracyjny nowy format rozgrywek w 2025 roku miał być fenomenalnym rozwiązaniem, przynajmniej według FIFA. Teraz, kiedy najbardziej utytułowany europejski klub grozi, że nie wystąpi na turnieju a za nim pójdą inne kluby organizatorom nie grozi wpadka. To byłaby wizerunkowa katastrofa.

AKTUALIZACJA: Real Madryt wydał komunikat, w którym zdementował słowa trenera i zaznaczył, że weźmie udział w turnieju zgodnie z planem.

fot. PressFocus

Stworzyliśmy nasz przewodnik po EURO 2024:

 1. NIEMCY
 2. SZKOCJA
 3. WĘGRY
 4. SZWAJCARIA
 5. HISZPANIA
 6. WŁOCHY
 7. CHORWACJA
 8. ALBANIA
 9. SŁOWENIA
 10. DANIA
 11. SERBIA
 12. ANGLIA
 13. POLSKA
 14. HOLANDIA
 15. AUSTRIA
 16. FRANCJA
 17. SŁOWACJA
 18. BELGIA
 19. RUMUNIA
 20. UKRAINA
 21. CZECHY
 22. PORTUGALIA
 23. GRUZJA
 24. TURCJA

Wspominamy również słynne mecze mistrzostw Europy:

 1. Holandia – Włochy, EURO 2000
 2. Portugalia – Anglia, EURO 2004
 3. Turcja – Czechy, EURO 2008
 4. Niemcy – Włochy, EURO 2012
 5. Anglia – Islandia, EURO 2016
 6. Francja – Szwajcaria, EURO 2020