Sędzia śmiertelnie pobity w Demokratycznej Republice Konga

10.06.2024

Tragiczne wieści docierają do nas z Demokratycznej Republiki Konga. Po jednym ze spotkań krajowego pucharu pomiędzy drużynami FC Tanganyika a OC Renaissance doszło do ogromnego nieszczęścia. Po meczu sędzia tego spotkania został brutalnie pobity na skutek czego zmarł.

Śmierć w Demokratycznej Republice Konga

Mecz FC Tanganyika – OC Renaissance odbył się 7 czerwca w ramach ćwierćfinału Pucharu Demokratycznej Republiki Konga. Spotkanie odbywało się w nerwowej atmosferze, która jeszcze się pogłębiła kiedy sędzia tego spotkania nie odgwizdał rzutu karnego dla drużyny gości. Mecz zakończył się remisem 1:1 i doszło do rzutów karnych. W nich lepsza okazała się drużyna FC Tanganyika co ewidentnie nie spodobało się kibicom przyjezdnych.

Tuż po ostatnim rzucie karnym sędzia został z pełnym impetem kopnięty w głowę przez jednego z kibiców. Sędzia uciekał przez wściekłymi fanami w kierunku policji, która w teorii miała zabezpieczać to spotkanie. Kiedy wydawało mu się, że w pobliżu policji jest już bezpieczny został ponownie uderzony w głowę, tym razem przez innego kibica. Chwilę później dołączyli kolejni i dotkliwie pobili sędziego.

Sędzia miał stracić przytomność i został przewieziony do szpitala w Kinszasie gdzie zmarł. W mediach społecznościowych bez problemu można odnaleźć filmy przedstawiające brutalnie pobitego sędziego w korytarzu na stadionie, obok którego piłkarze jak gdyby nigdy nic przechodzili nie interesując się jego stanem – możecie zobaczyć je tutaj.

Komentujący w mediach społecznościowych zwracają uwagę na reakcję policji, która nie uchroniła sędziego przed atakami wściekłego tłumu. Dodają również, że klub powinien zostać dotkliwie ukarany a nawet zawieszony na kilka lat. To nie pierwsza tego typu sytuacja w Demokratycznej Republice Konga. Rok temu piłkarki jednego z klubów zaatakowały sędziego po jednej z kontrowersyjnych decyzji. W 2016 roku również sędzia został dotkliwie pobity przez kibiców w związku z czym opuścił stadion na noszach w asyście policji. Wówczas arbitrowi udało się przeżyć.

fot. screen Twitter

Stworzyliśmy nasz przewodnik po EURO 2024:

 1. NIEMCY
 2. SZKOCJA
 3. WĘGRY
 4. SZWAJCARIA
 5. HISZPANIA
 6. WŁOCHY
 7. CHORWACJA
 8. ALBANIA
 9. SŁOWENIA
 10. DANIA
 11. SERBIA
 12. ANGLIA
 13. POLSKA
 14. HOLANDIA
 15. AUSTRIA
 16. FRANCJA
 17. SŁOWACJA
 18. BELGIA
 19. RUMUNIA
 20. UKRAINA
 21. CZECHY
 22. PORTUGALIA
 23. GRUZJA
 24. TURCJA

Wspominamy również słynne mecze mistrzostw Europy:

 1. Holandia – Włochy, EURO 2000
 2. Portugalia – Anglia, EURO 2004
 3. Turcja – Czechy, EURO 2008
 4. Niemcy – Włochy, EURO 2012
 5. Anglia – Islandia, EURO 2016
 6. Francja – Szwajcaria, EURO 2020