Precedens w walce z rasizmem: kara więzienia dla rasistów z Mestalla

10.06.2024

Jak informuje „Relevo” sąd skazał trzech kibiców, którzy wykrzykiwali rasistowskie obelgi wobec Viniciusa Juniora. Trafią oni na osiem miesięcy do więzienia, ponadto otrzymali zakazy stadionowe oraz zostali obciążeni kosztami procesu.

Wreszcie kara

Do sytuacji, której dotyczyła sprawa doszło w maju 2023 roku. Podczas spotkania Realu Madryt z Valencią na Estadio Mestalla zawodnik drużyny „Królewskich” Vinicius Junior doświadczał regularnie rasistowskich obleg o czym informował sędziego tego meczu. Mecz został przerwany a Brazylijczyk wskazał jednego z kibiców. Śledztwo przeprowadzone po meczu wskazało kolejnych dwóch mężczyzn.

Po ponad roku od tego wydarzenia sąd wydał wyrok skazujący trzech mężczyzn na osiem miesięcy  więzienia oraz dwuletni zakaz stadionowy. Oskarżeni przeprosili w liście Viniciusa Juniora za swoje zachowanie. Kara mogła być jeszcze dotkliwsza, jednak skrucha, którą wyrazili oskarżeni skróciła ich wyrok o 1/3. Podczas rozprawy oskarżeni przeczytali list z przeprosinami w kierunku Viniciusa Juniora za swoje zachowanie. Adwokaci trzech oskarżonych mężczyzn wniosła o zawieszenie kary pozbawienia wolności jednak sąd nie podjął jeszcze decyzji w tej sprawie.

Czy kara coś zmieni?

To pierwsza kara za rasizm w historii hiszpańskiego futbolu. Prezes La Liga Javier Tebas pochwalił się tym w oficjalnym komunikacie. Czytamy tam również, że La Liga jest przodownikiem w walce z rasizmem, aczkolwiek ze względu na prawo obowiązujące w Hiszpanii ma związane ręce w temacie nakładania kar za tego typu zachowanie.

To zdanie to wspaniała wiadomość dla walki z rasizmem w Hiszpanii, ponieważ naprawia szkody poniesione przez Viniciusa Jr. i stanowi jasny sygnał dla osób, które pójdą na stadion piłkarski, aby obrażać, że LALIGA ich wykryje, zgłosi i tam będą dla nich konsekwencje karne. W tym sensie ze strony LALIGI możemy jedynie szanować czasy sprawiedliwości i jeszcze raz żądać ewolucji hiszpańskiego ustawodawstwa, aby LALIGA miała uprawnienia sankcyjne, które mogą przyspieszyć czasy walki z rasizmem

W ostatnich latach skala rasizmu na stadionach piłkarskich ciągle rośnie. Największe problemy w tym temacie mają kraje z południa Europy – Hiszpania oraz Włochy, gdzie rasistowskie okrzyki regularnie pojawiają się podczas meczów. Kara, którą otrzymali kibice z Estadio Mestalla może stać się precedensem i na dobre odstraszyć rasistów od tego typu zachowań.

fot. PressFocus

Stworzyliśmy nasz przewodnik po EURO 2024:

 1. NIEMCY
 2. SZKOCJA
 3. WĘGRY
 4. SZWAJCARIA
 5. HISZPANIA
 6. WŁOCHY
 7. CHORWACJA
 8. ALBANIA
 9. SŁOWENIA
 10. DANIA
 11. SERBIA
 12. ANGLIA
 13. POLSKA
 14. HOLANDIA
 15. AUSTRIA
 16. FRANCJA
 17. SŁOWACJA
 18. BELGIA
 19. RUMUNIA
 20. UKRAINA
 21. CZECHY
 22. PORTUGALIA
 23. GRUZJA
 24. TURCJA

Wspominamy również słynne mecze mistrzostw Europy:

 1. Holandia – Włochy, EURO 2000
 2. Portugalia – Anglia, EURO 2004
 3. Turcja – Czechy, EURO 2008
 4. Niemcy – Włochy, EURO 2012
 5. Anglia – Islandia, EURO 2016
 6. Francja – Szwajcaria, EURO 2020