Lens ma nowego trenera

10.06.2024

RC Lens z racji odejścia Francka Haise’a traci serce całego projektu. „Góra” postanowiła zweryfikować swoje plany na przyszłość i zacisnąć pasa. Bardzo cenionego w klubie Francuza, który podał się do dymisji zastąpi Will Still.

Lens ma nowego trenera

Will Still w ostatnich kilkunastu miesiącach niespodziewanie robił furorę w Stade de Reims. Podczas „majówki” jednak belgijsko-angielski szkoleniowiec został zwolniony z klubu. Stało się to dość nagle i niespodziewanie.

 

Klub z miasta, w którym miał miejsce chrzest Francji, mimo dość młodego szkoleniowca za sterami, ustabilizował się w ligowej hierarchii. Wychowany w Belgii angielski szkoleniowiec zasłynął z passy prawie 20 spotkań bez porażki oraz internetowej „pasty” w anglojęzycznej części mediów społecznościowych z uwagi na brak odpowiedniej licencji trenerskiej i ponoszenie przez jego klub kary z tego tytułu. Chodziło o 25 tysięcy euro za mecz.

Will Still od dziecka jest kibicem West Hamu. W styczniowym okienku transferowym łączono go z pracą w klubie Championship – Sunderlandem. Wśród plotek, Still, przy okazji znany z zamiłowania do Football Managera, miał choćby objąć właśnie ten zespół.

Still, trenerska gwiazda młodego pokolenia, poprowadził Reims w 65 spotkaniach, zanotował średnią punktową 1.46 punktu na mecz. Zespół pod jego wodzą skończył na 11. miejscu w Ligue 1 w zeszłym roku. Szkoleniowiec pozostawia zespół na takiej samej pozycji ligowej. W bieżącej kampanii w pewnym momencie podopieczni „Anglo-Belga” byli nawet na 5. lokacie i walczyli o europejskie puchary. 2024 rok nie jest już jednak tak udany, bo to zaledwie trzy zwycięstwa Reims na aż 14 spotkań. Zespół stopniowo osuwał się w tabeli, ale spadek jest w tym przypadku wykluczony.

Wcześniej Will Still w ośmiu spotkaniach prowadził Lierse SK, a w 15 – Beerschot VA – była to odpowiednio druga liga oraz ekstraklasa belgijska. Reims było pierwszym miejscem pracy potomka Anglików poza Belgią, także jeśli weźmiemy pod uwagę jego karierę zawodniczą. Z pewnością jest to ciekawy i bardzo młody trener, na którego kluby w Anglii zwrócą uwagę.

Franck Haise prowadził Lens od lutego 2020 roku przez kolejne cztery i pół roku. W roli trenera drużyny z północy wystąpił 167 razy. Wcześniej, przez trzy lata pracował w klubie, odpowiadał za drużynę rezerw, którą prowadził w 80 meczach. Ma on za sobą także trzy lata pracy jako asystent w Lorient czy sześć lat w drużynie Stade Rennais U19.

Lens zajęło w minionym sezonie siódme miejsce w Ligue 1. Odpadli przy okazji w 1/16 finału Ligi Europy, po tym jak w fazie grupowej Ligi Mistrzów zajęli trzecie miejsce – grupa: Arsenal, PSV, Lens, Sevilla.

Fot. PressFocus

Stworzyliśmy nasz przewodnik po EURO 2024:

 1. NIEMCY
 2. SZKOCJA
 3. WĘGRY
 4. SZWAJCARIA
 5. HISZPANIA
 6. WŁOCHY
 7. CHORWACJA
 8. ALBANIA
 9. SŁOWENIA
 10. DANIA
 11. SERBIA
 12. ANGLIA
 13. POLSKA
 14. HOLANDIA
 15. AUSTRIA
 16. FRANCJA
 17. SŁOWACJA
 18. BELGIA
 19. RUMUNIA
 20. UKRAINA
 21. CZECHY
 22. PORTUGALIA
 23. GRUZJA
 24. TURCJA

Wspominamy również słynne mecze mistrzostw Europy:

 1. Holandia – Włochy, EURO 2000
 2. Portugalia – Anglia, EURO 2004
 3. Turcja – Czechy, EURO 2008
 4. Niemcy – Włochy, EURO 2012
 5. Anglia – Islandia, EURO 2016
 6. Francja – Szwajcaria, EURO 2020