EURO 2024: Duże osłabienie grupowego rywala Polski.

10.06.2024

Na EURO 2024 z powodu urazów nie zagra kilku świetnych piłkarzy. Kilka dni przed rozpoczęciem imprezy do Davida Alaby, Domenico Berardiego czy Xavera Schlagera dołączył kolejny zawodnik. Tym razem chodzi o piłkarza z drużyny grupowego rywala Polaków, Holendra Frenkiego de Jonga.

Gwiazda Holandii nie zagra na EURO 2024

Przez ostatnie dni trwała dyskusja, czy Frenkie de Jong zdąży wyleczyć swój uraz i wystąpić w niemieckim turnieju rangi mistrzostw Europy. Informowano, że Holender zapewne nie zagra w pierwszym meczu grupowym z Polską, ale powinien być gotowy najpóźniej na mecz z Austrią bądź na fazę pucharową.

Federacja Holandii na portalu X poinformował, że Frenkie de Jong nie pojedzie do Niemiec. Gwiazdor reprezentacji prowadzonej przez Roanlda Koemana zmaga się z kontuzją kostki. Uraz okazał się poważniejszy niż sądzono i selekcjoner nie chce bardziej ryzykować ze zdrowiem środkowego pomocnika Barcelony.

Selekcjoner reprezentacji Holandii Ronald Koeman po meczu z Islandią (4:0) powiedział w wywiadzie:

Nie graliśmy z prasą w żadne mecze. Byliśmy naprawdę optymistami, naprawdę liczyliśmy na to, że de Jong zagra w ostatnim meczu fazie grupowej, ale najlepiej go oszczędzić.

Warto dodać, że piłkarz zaczął trenować ze swoją ekipą. Mimo tego de Jong nie miał kontaktu z innymi zawodnikami, aby nie pogłębić kontuzji. Selekcjoner Holandii twierdził, że liczy na swojego podopiecznego. Koeman obwinił FC Barcelonę, w której niegdyś grał i trenował, o to, że nie przeciwdziałali urazowi pomocnika.

Według trenera, de Jong może nie być gotowym do gry przez następne trzy tygodnie. Dlatego Koeman zdecydował się na usunięcie ze składu na mistrzostwa Europy gracza Barcy. Na razie nie wiadomo, kto w holenderskiej kadrze zastąpi de Jonga.

Ogółem sezon 2023/2024 dla Holendra był fatalny pod względem kontuzji. De Jong odniósł aż cztery urazy. Ostatnim spotkaniem gracza w sezonie było El Clasico z kwietnia 2024 roku. Wówczas Holender wrócił do gry po urazie kostki. W trakcie spotkania z Realem Madryt, kontuzja Holendra się odnowiła. Do tej pory pomocnik nie wrócił do gry. Jedno jest pewne, Frenkie de Jong będzie jednym z największych nieobecnych niemieckiego turnieju.

Holandia w grupie B zmierzy się z Polską, Francją oraz Austrią. Pierwszy mecz zagrają w Hamburgu z 'Biało-Czerwonymi”, już w najbliższą niedzielę.

Fot. PressFocus

Stworzyliśmy nasz przewodnik po EURO 2024:

 1. NIEMCY
 2. SZKOCJA
 3. WĘGRY
 4. SZWAJCARIA
 5. HISZPANIA
 6. WŁOCHY
 7. CHORWACJA
 8. ALBANIA
 9. SŁOWENIA
 10. DANIA
 11. SERBIA
 12. ANGLIA
 13. POLSKA
 14. HOLANDIA
 15. AUSTRIA
 16. FRANCJA
 17. SŁOWACJA
 18. BELGIA
 19. RUMUNIA
 20. UKRAINA
 21. CZECHY
 22. PORTUGALIA
 23. GRUZJA
 24. TURCJA

Wspominamy również słynne mecze mistrzostw Europy:

 1. Holandia – Włochy, EURO 2000
 2. Portugalia – Anglia, EURO 2004
 3. Turcja – Czechy, EURO 2008
 4. Niemcy – Włochy, EURO 2012
 5. Anglia – Islandia, EURO 2016
 6. Francja – Szwajcaria, EURO 2020