Gennaro Gattuso znalazł pracę… u byłego podopiecznego

13.06.2024

Gennaro Gattuso na boiskach piłkarskich znany był ze swojej nieustępliwości. Jako trener, także znany jest z tej cechy, co nie wszystkim się podobało. Po kilkunastu tygodniach rozbratu z 'trenerką’, znalazł on ponownie zatrudnienie. Szokować może kierunek – nie jest to nawet jakakolwiek z lig z umownego top5. Mowa bowiem o lidze… chorwackiej i Hajduku Split.

Gennaro Gattuso znalazł pracę… u byłego podopiecznego

Gennaro Gattuso po zakończeniu kariery piłkarskiej jak wielu ze swoich kolegów z boiska poszedł w trenerkę. Radzi sobie nieźle, aczkolwiek ciężko u niego o stabilizację.

W Milanie był o krok od awansu po kilku latach do Ligi Mistrzów – to właśnie wtedy, gdy główną strzelbą „Rossonerich” był Krzysztof Piątek – zabrakło raptem punktu. Następnie były piłkarz Milanu, Rangers czy Salernitany wstąpił do SSC Napoli. Tam wygrał Coppa Italia w 2020 roku i jako jedyny 'dotarł’ do Hirvinga Lozano, który był dla klubu spod Wezuwiusza sporym wydatkiem. Następnie jego przygoda znalazła się na zakręcie – pobyty w Marsylii oraz Valencii zakończyły się przedwcześnie. Oba środowiska są jednak bardzo niestabilne i ciężko, aby długotrwale wpływały na odbiór Gattuso-trenera.

Hajduk Split od niedawna za dyrektora sportowego ma Nikolę Kalinicia, który współpracował już z Gattuso w Mediolanie. Klub znad Adriatyku celował w roli trenera choćby w Marka Papszuna, Ivana Juricia czy Paulo Sousę – wybór padł jednak na charakternego 'Rino’.

W 2018 roku, Chorwat powiedział o swoim nowym szkoleniowcu następujące słowa:

Gattuso? On jest niesamowity. Poza boiskiem dużo żartuje i się śmieje, jest typem towarzyskiego człowieka. Kiedy jednak trenujesz na murawie, musisz dawać z siebie wszystko. Ciąży na tobie presja. Jest szalony w dobrym tego słowa znaczeniu. Myślę, że Milan zajdzie z nim daleko.

Hajduk Split zajął w ostatnim sezonie trzecie miejsce w lidze chorwackiej ze stratą 14 punktów do Dinama Zagrzeb. W nowym sezonie zagra w eliminacjach Ligi Konferencji Europy. Gattuso podpisał w Splicie dwuletnią umowę.

Fot. PressFocus

Stworzyliśmy nasz przewodnik po EURO 2024:

 1. NIEMCY
 2. SZKOCJA
 3. WĘGRY
 4. SZWAJCARIA
 5. HISZPANIA
 6. WŁOCHY
 7. CHORWACJA
 8. ALBANIA
 9. SŁOWENIA
 10. DANIA
 11. SERBIA
 12. ANGLIA
 13. POLSKA
 14. HOLANDIA
 15. AUSTRIA
 16. FRANCJA
 17. SŁOWACJA
 18. BELGIA
 19. RUMUNIA
 20. UKRAINA
 21. CZECHY
 22. PORTUGALIA
 23. GRUZJA
 24. TURCJA

Wspominamy również słynne mecze mistrzostw Europy:

 1. Holandia – Włochy, EURO 2000
 2. Portugalia – Anglia, EURO 2004
 3. Turcja – Czechy, EURO 2008
 4. Niemcy – Włochy, EURO 2012
 5. Anglia – Islandia, EURO 2016
 6. Francja – Szwajcaria, EURO 2020