Łukasz Poręba wykupiony przez HSV

22.05.2024

Wiadomo, w którym klubie sezon 2024/25 spędzi Łukasz Poręba. Środkowy pomocnik został wykupiony przez niemiecką drużynę HSV, do której to był wypożyczony z francuskiego Lens. W umowie wypożyczenia zawarta była klauzula wykupu, która została uruchomiona.

Sezon na wypożyczeniu Poręby

Sezon 2023/2024 Łukasz Poręba spędził na wypożyczeniu w Hamburger SV. Utytułowana ekipa zajęła czwarte miejsce w 2. Bundeslidze. W sierpniu 2023 roku sfinalizowano wypożyczenie gracza z francuskiego RC Lens do HSV. Środkowy pomocnik nie był najmocniejszym punktem drużyny z portowego miasta. Wystąpił w łącznie 18 spotkaniach dla HSV.

Łącznie zagrał 756 minut w ciągu całego sezonu. Trzeba jednak przyznać, że w dużej mierze przez naderwanie włókna mięśniowego Poręba zadebiutował w klubie dopiero w listopadzie 2022 roku. Bilans bramkowy gracza środka pola w sezonie to dwie bramki oraz trzy asysty. Okazało się to wystarczające, aby wykupić zawodnika urodzonego w Legnicy. Zaimponował zwłaszcza końcówką sezonu, gdy cztery razy z rzędu wyszedł w podstawowym składzie. Wcześniej raczej wchodził z ławki – nieraz to i na minutę, dwie czy sześć i raptem w dwóch meczach zaczął od początku.

Dlaczego Poręba został wykupiony przez HSV?

Dyrektor do spraw profesjonalnego futbolu w HSV Claus Costa tak powiedział po parafowaniu umowy z Polakiem:

Jesteśmy niezwykle szczęśliwi, że podpisaliśmy umowę z Łukaszem i że będzie częścią drużyny. Łukasz zdołał wypracować sobie miejsce w HSV w trakcie rocznego wypożyczenia, zarówno na boisku, jak i poza nim, a także pokazał swoje zalety jako zawodnik i wykazał chęć dalszego rozwoju.

Na decyzję hamburskiego klubu wpływ miała zdecydowanie udana końcówka sezonu w wykonaniu Poręby. Polak w swoich ostatnich pięciu rozegranych meczach strzelił dwa gole i miał dwie asysty. Wychowanek Zagłębia Lubin pokazał wówczas, że drzemie w nim potencjał. Zapewne był niezwykle zmotywowany, aby zostać w klubie lub pokazać się potencjalnym innym pracodawcom. Tak Poręba skomentował decyzję o definitywnym przejściu do Niemiec:

Kilkukrotnie podkreślałem, że czuję się tu, w HSV, bardzo dobrze. Dlatego tym bardziej cieszę się, że mogę nadal być częścią zespołu i klubu

Warto podkreślić, że to niejedyne zmiany w HSV. Nowym członkiem zarządu ds. sportu został Stefan Kuntz, były selekcjoner młodzieżowej reprezentacji Niemiec, a ostatnio trener Turków. Zastąpił on na stanowisku Jonasa Boldta.

Polacy w HSV

W historii mieliśmy niemałe grono Polaków reprezentujących barwy HSV. Znajdziemy w nim takich piłkarzy jak: Jan Furtok, Jacek Dembiński, Ryszard Cyroń, Marek Saganowski czy Paweł Wojtala. Żaden z wymienionych prócz Furtoka nie stał się gwiazdą hamburskiej drużyny. Należy życzyć Porębie, aby był dobrze wspominany w HSV. Czy tak też będzie, w dużej mierze zależy od niego samego.

Fot. PressFocus

Może zaciekawi Was odrobina nostalgii? Zerknijcie na nasz cykl ”Słynne drużyny EURO”:

 1. CZECHY 2004
 2. HISZPANIA 2012
 3. HOLANDIA 2000
 4. DANIA 2020
 5. DANIA 1992
 6. GRECJA 2004
 7. FRANCJA 1984
 8. ŁOTWA 2004
 9. CZECHY 1996
 10. TURCJA 2008
 11. HOLANDIA 1988
 12. WALIA 2016


A także inny cykl pt. „Polskie turnieje EURO”:

 1. EURO 2008 – świetne eliminacje za Beenhakkera, a na turnieju parady Boruca, gol Rogera Guerreiro, pogrążający nas „Poldi”
 2. EURO 2012 – wielki turniej u siebie, wielkie nadzieje, i wielkie rozczarowanie, nigdy już tak łatwej grupy nie będzie…
 3. EURO 2016 – najlepszy występ reprezentacji Polski na wielkim turnieju w XXI wieku
 4. EURO 2020(1) – kapitalne eliminacje, zmiana trenera tuż przed turniejem i spore rozczarowanie


Tworzymy codziennie także nasz przewodnik po EURO 2024:

 1. NIEMCY
 2. SZKOCJA
 3. WĘGRY
 4. SZWAJCARIA
 5. HISZPANIA
 6. WŁOCHY
 7. CHORWACJA
 8. ALBANIA
 9. SŁOWENIA
 10. DANIA
 11. SERBIA
 12. ANGLIA
 13. POLSKA
 14. HOLANDIA
 15. AUSTRIA
 16. FRANCJA