Mecz gwiazd dla ofiar powodzi w Brazylii

Brazylijski futbol jest solidarny z potrzebującymi. „TV Globo”, „sportv”, „ge” i „Globoplay” mają transmitować niedzielny mecz charytatywny na Maracanie. W rywalizacji wystąpią na pewno gracze pokroju Ronaldinho Gaúcho i Cafu. Najważniejsza będzie pomoc dla ofiar żywiołu.

Dramatyczna sytuacja w Brazylii

Na południu Brazylii utrzymują się intensywne opady deszczu i powódź w stanie Rio Grande do Sul, które w tym tygodniu przyczyniły się do pojawienia się na zalanych ulicach miast tego regionu drapieżnych zwierząt: piranii oraz kajmanów. Władze stanowe ustaliły, że do poniedziałkowego popołudnia na skutek kataklizmu zmarło 157 osób. Ponadto zaznaczyły, że trwają poszukiwania 88 osób, które zaginęły podczas trwającej od początku maja powodzi.

W świecie futbolu nie brakuje wyrazów solidarności z Brazylijczykami, którzy przeżywają ogromny dramat w swoim kraju. Chociażby 13 maja skrzydłowy FC Barcelony Raphinha, który strzelił gola w meczu z Realem Sociedad, okazał wsparcie rodakom z prowincji Rio Grande do Sul, którzy cierpią przez powodzie. Celebrując zdobytą bramkę, miał pod koszulką wymowną frazę: „Modlitwa dla RS„.

Na co zostaną przeznaczone dochody?

Ten specjalny mecz pokazowy odbędzie się w niedzielę 26 maja o godzinie 16:00 na legendarnym stadionie w szczytnym celu. W ramach akcji solidarnościowej z ofiarami powodzi w Rio Grande do Sul zostanie zorganizowane to specjalne wydarzenie. Celem ma być zbiórka datków dla mieszkańców Rio Grande do Sul i zachęcanie kibiców, by dokonywali wpłat na rzecz tych poszkodowanych.

„Globo” przekaże dochody z transmisji „Futebol Solidário” na projekty wspierane przez platformę Para Quem Doar. Dochód ze sprzedaży biletów na mecz na Maracanie zostanie przekazany Central Única de Favelas. Ceny biletów zaczynają się od 60 reali (około 11 euro). W telewizji „Globo” drużyna Domingão pod dowództwem Luciano Hucka wyemituje 40-minutową transmisję przedmeczową bezpośrednio ze stadionu z udziałem uczestników wydarzenia oraz czerwonym dywanem witającym zawodników i gości.

Komentarz Cafu

Kapitan reprezentacji Brazylii, która zdobyła w 2002 roku mistrzostwo świata, czyli Cafu skomentował wagę tego wydarzenia. W niedzielę pojawi się na boisku na Maracanie: – Mieliśmy okazję wznieść Puchar Świata, a teraz podniesiemy puchar solidarności. Pomóżmy naszym braciom w Rio Grande do Sul w tym trudnym czasie – podkreślił wybitny zawodnik sprzed lat, legendarny prawy obrońca „Canarinhos”, który rozegrał w tej kadrze 143 mecze.

W programie „sportv”, który będzie obejmował dwugodzinną przedmeczową „przygrywkę”, Gustavo Villani będzie miał za zadanie dostarczyć subskrybentom kanału emocje związane z każdą akcją. Publiczność będzie mogła także śledzić wydarzenie, gdziekolwiek tylko się znajduje na świecie. To wszystko za pośrednictwem „ge” lub „Globoplay”. Stąd taka zorganizowana współpraca różnych redakcji celem promocji tego wydarzenia. Warto nagłaśniać taką kampanię. 

Fot. screen TV Globo

Może zaciekawi Was odrobina nostalgii? Zerknijcie na nasz cykl ”Słynne drużyny EURO”:

 1. CZECHY 2004
 2. HISZPANIA 2012
 3. HOLANDIA 2000
 4. DANIA 2020
 5. DANIA 1992
 6. GRECJA 2004
 7. FRANCJA 1984
 8. ŁOTWA 2004
 9. CZECHY 1996
 10. TURCJA 2008
 11. HOLANDIA 1988
 12. WALIA 2016


A także inny cykl pt. „Polskie turnieje EURO”:

 1. EURO 2008 – świetne eliminacje za Beenhakkera, a na turnieju parady Boruca, gol Rogera Guerreiro, pogrążający nas „Poldi”
 2. EURO 2012 – wielki turniej u siebie, wielkie nadzieje, i wielkie rozczarowanie, nigdy już tak łatwej grupy nie będzie…
 3. EURO 2016 – najlepszy występ reprezentacji Polski na wielkim turnieju w XXI wieku
 4. EURO 2020(1) – kapitalne eliminacje, zmiana trenera tuż przed turniejem i spore rozczarowanie


Tworzymy codziennie także nasz przewodnik po EURO 2024:

 1. NIEMCY
 2. SZKOCJA
 3. WĘGRY
 4. SZWAJCARIA
 5. HISZPANIA
 6. WŁOCHY
 7. CHORWACJA
 8. ALBANIA
 9. SŁOWENIA
 10. DANIA
 11. SERBIA
 12. ANGLIA
 13. POLSKA
 14. HOLANDIA
 15. AUSTRIA
 16. FRANCJA
 17. SŁOWACJA