Ajax porozumiał się z nowym szkoleniowcem

23.05.2024

Wraz z początkiem nowego sezonu Ajax przejmie dotychczasowy szkoleniowiec OGC Nice Francesco Farioli. Włoch miał uzgodnić warunki kontraktu z klubem z Amsterdamu. 36-latka czeka przebudowa zespołu, który zakończył ten sezon dopiero na piątym miejscu – najniższym od 24 lat.

Najgorszy sezon Ajaksu od lat

Ajax ma za sobą bardzo słaby sezon w Eredivisie, który zakończył dopiero na piątym miejscu w tabeli z dorobkiem 56 punktów na koncie. Ostatni raz tak niską pozycję w ekstraklasie Ajax zajął 24 lata temu, a w międzyczasie tylko w 2006 roku wypadł poza podium. Piąta pozycja wystarczyła jedynie do eliminacji Ligi Europy, w których Ajax będzie musiał startować od II rundy eliminacji. Trzeba jednak przyznać, że i tak udało się ten sezon uratować, bo w 10. kolejce Ajax przegrał 2:5 z PSV i spadł na ostatnie miejsce w lidze.

Tak słaby wynik w rodzimej lidze spowodował liczne rotacje na ławce trenerskiej. W trakcie zakończonego właśnie sezonu Ajax aż trzykrotnie zmieniał szkoleniowców. Rozpoczął sezon z Mauricem Steijnem, pod wodzą jego właśnie w pewnym momencie wylądował w strefie spadkowej. Najbardziej wymownym momentem był ten, gdy… pogrążył go własny syn grający w FC Twente. Zanim pod koniec października zatrudniono Johna van 't Schipa, Ajax w dwóch meczach poprowadził Hedwiges Maduro. Pod wodzą van 't Schipa Ajax zaczął piąć się w górę tabeli i pewnym momencie zajmował nawet trzecie miejsce w tabeli.

Farioli nowym trenerem Ajaksu

Farioli zaledwie przez rok pracował na Lazurowym Wybrzeżu, ale okres ten w pełni wykorzystał. Nicea pod jego wodzą zajęła piąte miejsce w tabeli Ligue 1 i zapewniła sobie udział w fazie grupowej Ligi Europy. Swoje trenerskie doświadczenie przed objęciem Nicei Farioli zbierał w Turcji, gdzie pracował w Alanyasporze i Karagumruku. Wcześniej współpracował z Roberto De Zerbim w Benevento i Sassuolo, gdzie trenował bramkarzy. Tim van Duijn zdradził, że Farioli zostanie zatrudniony w Ajaksie wraz z dwójką asystentów, z którą pracował w Nicei. Są to Daniele Cavalletto i Felipe Sanchez Mateos.

Marcin Bułka pozostał zatem więc bez trenera. Francesco Farioli jest bardzo młodym i perspektywicznym szkoleniowcem. Ma dopiero 35 lat. Wciąż nie wykorzystał w pełni swojej myśli szkoleniowej. Ajax będzie kolejnym szczeblem w jego dobrze zapowiadającej się karierze, a dobry wynik w Amsterdamie może poskutkować kolejnym szybkim odejściem do kolejnego, jeszcze lepszego klubu. A może Farioli zagości w Ajaksie na dłużej? Czy jednak wyleci z klubu z hukiem? Dowiemy się w niedalekiej przyszłości.

Farioli we Francji chwalony był za organizację gry w defensywie, którą dowodził 40-letni Brazylijczyk Dante. Do tego doszła dyspozycja Marcina Bułki i rekordowe 17 czystych kont, które jednak nie wystarczyło do nagrody bramkarza sezonu. Nicea w pewnym momencie – dokładnie po 10. i 11. kolejce – zajmowała nawet miejsce lidera Ligue 1. Fatalny marzec i kwiecień (sześć meczów z rzędu bez wygranej) spowodował osunięcie się w tabeli. Ten moment kosztował Niceę awans do Ligi Mistrzów. W ataku 11 goli strzelił sprowadzony za ponad 20 milionów euro Terem Moffi.

fot. Ligue 1 Uber Eats / YouTube

Może zaciekawi Was odrobina nostalgii? Zerknijcie na nasz cykl ”Słynne drużyny EURO”:

  1. CZECHY 2004
  2. HISZPANIA 2012
  3. HOLANDIA 2000
  4. DANIA 2020
  5. DANIA 1992
  6. GRECJA 2004
  7. FRANCJA 1984
  8. ŁOTWA 2004
  9. CZECHY 1996
  10. TURCJA 2008
  11. HOLANDIA 1988
  12. WALIA 2016


A także inny cykl pt. „Polskie turnieje EURO”:

  1. EURO 2008 – świetne eliminacje za Beenhakkera, a na turnieju parady Boruca, gol Rogera Guerreiro, pogrążający nas „Poldi”
  2. EURO 2012 – wielki turniej u siebie, wielkie nadzieje, i wielkie rozczarowanie, nigdy już tak łatwej grupy nie będzie…
  3. EURO 2016 – najlepszy występ reprezentacji Polski na wielkim turnieju w XXI wieku
  4. EURO 2020(1) – kapitalne eliminacje, zmiana trenera tuż przed turniejem i spore rozczarowanie


Tworzymy codziennie także nasz przewodnik po EURO 2024:

  1. NIEMCY
  2. SZKOCJA
  3. WĘGRY
  4. SZWAJCARIA
  5. HISZPANIA
  6. WŁOCHY
  7. CHORWACJA
  8. ALBANIA
  9. SŁOWENIA
  10. DANIA
  11. SERBIA
  12. ANGLIA
  13. POLSKA
  14. HOLANDIA
  15. AUSTRIA
  16. FRANCJA
  17. SŁOWACJA
  18. BELGIA