Na Copa America zadebiutuje… różowa kartka

23.05.2024
Ostatnia aktualizacja 27 maja, 2024 o 08:56

Południowoamerykańska konfederacja piłki nożnej CONMEBOL zatwierdziła, że podczas zbliżającego się Copa America sędziowie będą dysponować nowym rodzajem kartki. Do tradycyjnych żółtych i czerwonych kartek dołączy kartka w kolorze różowym.

Co oznacza różowa kartka na Copa America?

W przypadku kontuzji głowy jednego z zawodników, na skutek której drużyna będzie musiała dokonać zmiany, sędzia będzie mógł pokazać różową kartkę, która umożliwi dokonanie dodatkowej, szóstej zmiany w trakcie meczu. Jest jednak pewien haczyk.

Jeżeli drużyna zrobi pięć zmian przed kontuzją głowy jednego ze swoich zawodników, wtedy nie będzie mogła dokonać szóstej (lub siódmej, jeśli dojdzie do dogrywki). Zmiany nie będzie można dokonać również wtedy, jeśli będzie ona robiona w tym samym czasie, co ta „normalna”. Jeśli więc trener zdecyduje się przy okazji zmiany kontuzjowanego zawodnika zmienić zdrowego i wykonać podwójną roszadę, to nie otrzyma wtedy możliwości użycia różowej kartki. Dodatkowa zmiana będzie dostępna tylko jeśli zawodnik z urazem głowy jako jedyny opuści boisko.

W ciągu 24 godzin od zakończenia meczu Copa America doktor drużyny, której zawodnik doznał urazu głowy musi wysłać formularz z badania ewentualnego wstrząsu mózgu, niezależnie od tego, czy zawodnik w trakcie meczu zostanie zmieniony, czy nie.

Czy różowa kartka ma sens?

Teoretycznie wprowadzenie dodatkowej możliwości zmiany w przypadku urazu głowy ma sens, ale w praktyce budzi spore wątpliwości. Urazów głowy nie można potwierdzić z pełną skutecznością w trakcie krótkiego rekonesansu na boisku. W związku z tym istnieje pole do nadużyć. Piłka nożna to sport kontaktowy, co uwidacznia się chociażby w przypadku stałych fragmentów gry, gdy głowy zawodników często zaliczają ze sobą kontakt, choć w większości przypadków niegroźny. Wprowadzenie różowej kartki może więc skłonić zawodników do częstszego udawania urazu głowy w celu zabrania czasu i zyskania dodatkowej zmiany.

Argumentem za wprowadzeniem różowej kartki jest to, żeby nie „karać” drużyny, która po przypadkowym zderzeniu wykluczającym jej zawodnika musiałaby grać przez resztę meczu w osłabieniu. Należy jednak zadać pytanie, dlaczego i w jaki sposób wartościujemy kontuzje. Dlaczego potencjalny uraz głowy zezwala na wykonanie dodatkowej zmiany, a chociażby zerwanie więzadeł krzyżowych, czy złamanie nogi już nie?

Co prawda uraz głowy stanowi większe zagrożenie dla życia zawodnika, ale pomysł z różową kartką wydaje się mocno niedopracowany. Na szczęście Copa America 2024 ma być tylko testem dla tego przepisu. Od tego, jak sprawdzi się on w praktyce zależy, czy na stałe zagości on w futbolu. Miejmy nadzieję, że jeśli pomysł ten przejdzie, będzie on dopracowywany.

Tegoroczna edycja Copa America rozpocznie się 20 czerwca, czyli niemal tydzień po starcie mistrzostw Europy w Niemczech. Turniej odbędzie się w Stanach Zjednoczonych, a tytułu bronić będzie Argentyna. Finał rozegrany zostanie 14 lipca, a więc tego samego dnia, co finał EURO 2024.

fot. PressFocus

Może zaciekawi Was odrobina nostalgii? Zerknijcie na nasz cykl ”Słynne drużyny EURO”:

 1. CZECHY 2004
 2. HISZPANIA 2012
 3. HOLANDIA 2000
 4. DANIA 2020
 5. DANIA 1992
 6. GRECJA 2004
 7. FRANCJA 1984
 8. ŁOTWA 2004
 9. CZECHY 1996
 10. TURCJA 2008
 11. HOLANDIA 1988
 12. WALIA 2016


A także inny cykl pt. „Polskie turnieje EURO”:

 1. EURO 2008 – świetne eliminacje za Beenhakkera, a na turnieju parady Boruca, gol Rogera Guerreiro, pogrążający nas „Poldi”
 2. EURO 2012 – wielki turniej u siebie, wielkie nadzieje, i wielkie rozczarowanie, nigdy już tak łatwej grupy nie będzie…
 3. EURO 2016 – najlepszy występ reprezentacji Polski na wielkim turnieju w XXI wieku
 4. EURO 2020(1) – kapitalne eliminacje, zmiana trenera tuż przed turniejem i spore rozczarowanie


Tworzymy codziennie także nasz przewodnik po EURO 2024:

 1. NIEMCY
 2. SZKOCJA
 3. WĘGRY
 4. SZWAJCARIA
 5. HISZPANIA
 6. WŁOCHY
 7. CHORWACJA
 8. ALBANIA
 9. SŁOWENIA
 10. DANIA
 11. SERBIA
 12. ANGLIA
 13. POLSKA
 14. HOLANDIA
 15. AUSTRIA
 16. FRANCJA
 17. SŁOWACJA
 18. BELGIA