Z La Liga do Premier League! Ciekawy transfer na horyzoncie

24.05.2024

Chadi Riad to 20-letni środkowy obrońca pochodzący z Maroka. Ostatni sezon 2023/24 spędził reprezentując barwy andaluzyjskiego Realu Betis. Jak się okazało, swoją dyspozycją zapracował na transfer do Premier League. Z ust słynnego Fabrizio Romano padło „Here we go”, a od przyszłej kampanii Riad zagra dla angielskiego Crystal Palace.

Premier League nagrodą

Marokański defensor sezon 2023/24 z pewnością może zaliczyć do udanych. Praktycznie z miejsca Riad stał się ważnym punktem zespołu na co dzień występującego na Estadio Benito Villamarín. W kończących się już powoli rozgrywkach hiszpańskiej La Liga defensor wystąpił w 26 spotkaniach pokazując wręcz końskie zdrowie. Przez cały sezon nie złapał on praktycznie żadnej poważniejszej kontuzji, która wyeliminowałaby go z gry na parę tygodni.

Jego klub – Real Betis – również zaliczył dobry sezon. Jeszcze przed ostatnią, 38. kolejką hiszpańskiej La Liga klub z Sewilli zapewnił sobie udział w eliminacjach do Ligi Konferencji Europy, gdzie chyba tylko kataklizm może odebrać awans podopiecznym Manuela Pellegriniego do fazy grupowej. Perspektywę gry w pucharach Riadowi przysłoniła jednak wizja prezentowania się na największych angielskich arenach. Od nowego sezonu obrońca z północnej Afryki będzie reprezentował barwy londyńskiego Crystal Palace.

Wyrzut sumienia FC Barcelony?

Riada śmiało nazwać można wychowankiem katalońskiej szkółki piłkarskiej o światowej sławie, czyli La Masii. Obrońca trafił do stolicy Katalonii jako 17-latek, a swoją przygodę w „Blaugranie” rozpoczynał w drużynie U18. Następnie grał w zespole U19, skąd trafił do rezerw „Dumy Katalonii”. Jako zawodnik Barcelony B nie przekonał trenera pierwszej drużyny – Xaviego, Riad ostatecznie wystąpił w zaledwie jednym ligowym spotkaniu FC Barcelony. Z perspektywy czasu kataloński zespół może żałować, że nie dał defensorowi więcej szans, bo z pewnością w obecnej, niełatwej sytuacji finansowej „Dumy Katalonii” taki zawodnik jak Riad byłby sporym wzmocnieniem w linii obronnej.  W grudniu 2023 FC Barcelona miała zamiar zatrzymać Riada po zakończonym wypożyczeniu, jednak ostatecznie Marokańczyk zamieni słoneczną Katalonię na deszczową Anglię.

Crystal Palace jest zespołem środka tabeli angielskiej ekstraklasy. W ubiegłym sezonie „The Eagles” zakończyli rozgrywki na 11. pozycji, co można odbierać jako poprawny wynik. Palace rzadko wplątuje się w grę o utrzymanie, a ich byt w najlepszej lidze świata śmiało można nazwać mianem stabilnego. Takie warunki mogą okazać się idealne dla Riada. Z Jednej strony będzie on miał oczywiście presję gry w Premier League, jednak z drugiej nie powinna ona być aż tak duża, aby działała destrukcyjnie na zawodnika.

Kolejną jakże istotną rzeczą jest zmiana szkoleniowca na Oliviera Glasnera. Zdobywca Ligi Europy z Eintrachtem już w kilkunastu spotkaniach pokazał, że trzeba będzie się z nim liczyć i może być niespodzianką kolejnego sezonu. Crystal Palace ograło Aston Villę 5:0, Manchester United 4:0, West Ham 5:2 i Liverpool na Anfield 1:0, zabierając im marzenia o mistrzowskim tytule. Do bardzo ciekawej ekipy trafi zatem wychowanek Barcelony.

fot. screen/YouTube

Może zaciekawi Was odrobina nostalgii? Zerknijcie na nasz cykl ”Słynne drużyny EURO”:

 1. CZECHY 2004
 2. HISZPANIA 2012
 3. HOLANDIA 2000
 4. DANIA 2020
 5. DANIA 1992
 6. GRECJA 2004
 7. FRANCJA 1984
 8. ŁOTWA 2004
 9. CZECHY 1996
 10. TURCJA 2008
 11. HOLANDIA 1988
 12. WALIA 2016


A także inny cykl pt. „Polskie turnieje EURO”:

 1. EURO 2008 – świetne eliminacje za Beenhakkera, a na turnieju parady Boruca, gol Rogera Guerreiro, pogrążający nas „Poldi”
 2. EURO 2012 – wielki turniej u siebie, wielkie nadzieje, i wielkie rozczarowanie, nigdy już tak łatwej grupy nie będzie…
 3. EURO 2016 – najlepszy występ reprezentacji Polski na wielkim turnieju w XXI wieku
 4. EURO 2020(1) – kapitalne eliminacje, zmiana trenera tuż przed turniejem i spore rozczarowanie


Tworzymy codziennie także nasz przewodnik po EURO 2024:

 1. NIEMCY
 2. SZKOCJA
 3. WĘGRY
 4. SZWAJCARIA
 5. HISZPANIA
 6. WŁOCHY
 7. CHORWACJA
 8. ALBANIA
 9. SŁOWENIA
 10. DANIA
 11. SERBIA
 12. ANGLIA
 13. POLSKA
 14. HOLANDIA
 15. AUSTRIA
 16. FRANCJA
 17. SŁOWACJA
 18. BELGIA
 19. RUMUNIA