EURO U17: Remis polskiej młodzieżówki – dwie różne połowy

24.05.2024

Polska nie mogła przegrać meczu EURO U17 ze Szwecją, jeśli chciała mieć szansę na awans do 1/4 finału turnieju. Tym razem drużynie Rafała Lasockiego udało się zremisować, dzięki czemu nadal istnieją szanse na grę w fazie pucharowej imprezy na Malcie. Tym razem Polska była skuteczniejsza.

Pierwsza połowa meczu Szwecja — Polska

Tak jak w meczu z Włochami, reprezentacja Polski do lat 17 dość szybko straciła bramkę. W 15. minucie spotkania w cypryjskiej Larnace gracz londyńskiej Chelsea Genesis Antwi strzelił gola po swoim niezwykle udanym dryblingu. Szwed popisał się bardzo dobrym uderzeniem z daleka. Trudności Polaków w grze ofensywnej w pierwszych 20 minutach były widoczne gołym okiem. Groźne uderzenie z dalszej odległości Andreasa Redkina mogło zakończyć się golem na 2:0. Na całe szczęście dla Polski potem było lepiej. Szybki atak, a także błąd defensywy szwedzkiej wykorzystał wychowanek warszawskiej Legii Jakub Adkonis. Popisał się płaskim uderzeniem tuż zza pola karnego.

Ostatnią dobrą okazję w pierwszej połowie miał Neo Jönsson. Szwedzka „dziesiątka” w akcji sam na sam z polskim golkiperem Mateuszem Jeleniem nie zdobyła jednak bramki. Po pierwszej połowie wynik brzmiał 1:1.

Druga połowa spotkania

W 53. minucie dobre przejęcie piłki przez reprezentację Polski na połowie Szwedów zostało zakończone soczystym centrostrzałem Oskara Pietuszewskiego. Bramkarz rywali Elton Fischerström Opancar miał duże problemy z obroną. Stara piłkarska prawda głosi, że niewykorzystane okazje się mszczą – nie jest to pustosłowie. Przekonała się o tym polska ekipa w 55. minucie, gdy Fred Bozicevic zdobył bramkę. Większe uznanie musiał jednak budzić drybling Jönssona i jego podanie do kolegi. Bozicevic, który stał kilka metrów od bramki Polaków, musiał tylko dostawić stopę, aby dopełnić formalności.

12 minut później Michael Izunwane popisał się precyzyjnym strzałem i pokonał bramkarza Szwecji. Polski napastnik, który zaczął mecz na ławce, wykorzystał szybkie wykonanie autu i krótkie podanie od Adkonisa. Główka Mateusza Dziewiatowskiego w jednej z kolejnych akcji sprawiła, że Biało-Czerwoni mogli strzelić gola na wagę prowadzenia. W 91. minucie Mateusz Jeleń fantastycznie wyskoczył w powietrze, a już Nikolaja Stajkow niemal cieszył się z trafienia. W końcówce meczu swojej szansy znów szukał Dziewiatkowski, lecz wynik starcia się nie zmienił.

W drugiej połowie Polska U-17 zagrała dużo lepiej niż w pierwszych 45 minutach. Biało-Czerwoni grali z większym polotem i mieli więcej sytuacji podbramkowych. Pierwsza połowa była ze wskazaniem na Szwedów, a druga na Polaków. Wynik 2:2 więc jest absolutnie sprawiedliwym rezultatem. Dzięki temu ekipa Rafała Lasockiego nadal ma szansę na wyjście z grupy. W ostatnim meczu grupowym zagra ze Słowacją, a Szwedzi zmierzą się z liderami grupy Włochami, którzy już zapewnili sobie awans do 1/4 finału.

Sytuacja w grupie C:

1. Włochy 6 pkt, bilans bramkowy 4-0
  2. Szwecja 2 pkt, 2-2
  3. Polska 1 pkt, 2-4
  4. Słowacja, 1 pkt, 0-2

Może zaciekawi Was odrobina nostalgii? Zerknijcie na nasz cykl ”Słynne drużyny EURO”: