Lucas Paqueta w opałach – kara może skończyć jego karierę

25.05.2024
Ostatnia aktualizacja 27 maja, 2024 o 09:21

W sierpniu Lucas Paqueta skończy 27 lat. Ma on za sobą już wiele lat w europejskiej piłce. W CV widnieją już na koncie: Flamengo, AC Milan, Olympique Lyon. Obecnie gra w West Hamie United. Jeżeli angielska federacja udowodni mu zarzuty dotyczące ustawiania meczów ze swoim udziałem – będzie po nim. Rozbieżność kar jest spora, ale za podobny czyn przyznawano w przeszłości bardzo surowe kary.

Lucas Paqueta w opałach – kara może skończyć jego karierę

Gwiazda West Hamu jest pod lupą angielskiego wymiaru sprawiedliwości. FA bada cztery kartki Paquety w meczach z: Leicester, Aston Villą, Leeds i Bournemouth. W ciągu ostatnich dwóch sezonów, ich zdaniem, jedna lub więcej osób odniosła korzyści finansowe.

Paqueta, jeżeli zostanie uznanym za winnego, może mieć po karierze. Według informacji ’TalkSport’, za każde wykroczenie grozi zakaz od sześciu miesięcy do dożywotniego zakazu. Rok temu Brazylijczyk miał zamienić Londyn na błękitną część Manchesteru – na przeszkodzie stanęło jednak dochodzenie FA. 80 milionów euro przeszło „Młotom” koło nosa. Dochodzenie wszczęte zostało w sierpniu 2023 roku.

Były obrońca Reading Kynan Isaac został ukarany dziesięcioletnim zakazem w 2022 roku za za umyślne otrzymanie kartki w meczu Pucharu Anglii w ramach zakładu bukmacherskiego, który dogadał ze znajomymi. Obrońca Lincoln City, Bradley Wood, został w 2018 roku ukarany sześcioletnim zakazem za „wpływ na rynek zakładów piłkarskich” w postaci otrzymania dwóch żółtych kartek podczas Pucharu Anglii w sezonie 2016/17.

Jeżeli podobnie jak Isaac oraz Wood otrzyma zawieszenie na aż tyle lat – kończy to w praktyce jego karierę, bo wróci około 34.-37. urodzin do futbolu. Lucas Paqueta ma czas do 3 czerwca na wyjaśnienia w tej sprawie. Oto jedna z podejrzanych sytuacji:

Ekstremalnie długie zawieszenie – przykłady

Podobną karę w piłce odbył Francesco Flachi, były piłkarz Sampdorii. Ten jednak nadużywał kokainy i dostał 12 lat banicji. Było to bowiem dla niego drugie zawieszenie, stąd tak wysoka kara. Na jego szczęście dotknęło go to w schyłkowym okresie kariery. Paqueta w chwili obecnej jest znacznie młodszy od niego.

W innych sportach surowo karze się choćby lekkoatletów. Mowa chociażby o Aleksie Schwarzerze, także narodowości włoskiej. Ukarany on został w swojej karierze trzema banicjami. Mistrz olimpijski z Pekinu najpierw otrzymał 42 miesiące zawieszenia, po czym dostał kolejne trzy i na koniec – przeogromne osiem lat i osiem miesięcy. Po wygaśnięciu ostatniej z kar Schwarzer będzie 39-latkiem. Sprawa chodziarza jest jednak przykładem skrajnym – od sześciu lat walczy nieustannie o swoją niewinność.

Piłkarze kontra obstawianie

Lata temu w sprawie obstawiania u bukmachera głośno zrobiło się w kontekście Gianluigiego Buffona. Na szczęście dla wybitnego bramkarza, mowa była o wyścigach konnych. W ostatnich miesiącach wiele było przypadków, gdzie piłkarze byli zawieszeni z uwagi na obstawianie meczów u bukmachera. Tak było w sytuacji Ivana Toneya. Gwiazdor Brentfordu okazał się winny złamania 232 zasad kodeksu FA przez co został zawieszony na osiem miesięcy – wrócił do gry w styczniu 2024.

Nicolo Fagioli w październiku 2023 roku został zawieszony na siedem miesięcy za naruszenie zasad dotyczących zakładów. Włoch także wrócił już na boisko – znalazł się w szerokiej kadrze na EURO 2024 Włochów. Ostatnim z winowajców jest Sandro Tonali. Były pomocnik Milanu został zawieszony na 10 miesięcy. Newcastle, jego aktualny pracodawca, miał w ramach zobowiązania przestać wypłacać piłkarzowi pensję oraz pozwolić trenować mu w okresie zawieszenia. W ramach kary odbyć ma on też program prowadzący do wyleczenia go z uzależnienia. Okazało się później, że obstawiał nawet już po transferze do Anglii.

Fot. screen YouTube/ West Ham

Może zaciekawi Was odrobina nostalgii? Zerknijcie na nasz cykl ”Słynne drużyny EURO”:

 1. CZECHY 2004
 2. HISZPANIA 2012
 3. HOLANDIA 2000
 4. DANIA 2020
 5. DANIA 1992
 6. GRECJA 2004
 7. FRANCJA 1984
 8. ŁOTWA 2004
 9. CZECHY 1996
 10. TURCJA 2008
 11. HOLANDIA 1988
 12. WALIA 2016

A także inny cykl pt. „Polskie turnieje EURO”:

 1. EURO 2008 – świetne eliminacje za Beenhakkera, a na turnieju parady Boruca, gol Rogera Guerreiro, pogrążający nas „Poldi”
 2. EURO 2012 – wielki turniej u siebie, wielkie nadzieje, i wielkie rozczarowanie, nigdy już tak łatwej grupy nie będzie…
 3. EURO 2016 – najlepszy występ reprezentacji Polski na wielkim turnieju w XXI wieku
 4. EURO 2020(1) – kapitalne eliminacje, zmiana trenera tuż przed turniejem i spore rozczarowanie

Tworzymy codziennie także nasz przewodnik po EURO 2024:

 1. NIEMCY
 2. SZKOCJA
 3. WĘGRY
 4. SZWAJCARIA
 5. HISZPANIA
 6. WŁOCHY
 7. CHORWACJA
 8. ALBANIA
 9. SŁOWENIA
 10. DANIA
 11. SERBIA
 12. ANGLIA
 13. POLSKA
 14. HOLANDIA
 15. AUSTRIA
 16. FRANCJA
 17. SŁOWACJA
 18. BELGIA
 19. RUMUNIA