FIFA unieważnia zwycięstwa Gwinei Równikowej. Posypały się wysokie kary

26.05.2024

FIFA unieważnia zwycięstwa Gwinei Równikowej w kwalifikacjach do mistrzostw świata 2026 z powodu gry nieuprawnionego zawodnika, Emilio Nsue. To powtórka sytuacji sprzed 11 lat, gdzie chodziło o tego samego gracza. Nsue został ukarany sześciomiesięcznym zawieszeniem, a federacja otrzymała grzywnę w wysokości 150 000 CHF. O co chodzi?

FIFA odbiera Gwinei równikowej dwa zwycięstwa

Komisja Dyscyplinarna FIFA zdecydowała, że zabierze Gwinei Równikowej dwie wygrane w eliminacjach do mistrzostw świata 2026 po tym, jak stwierdzono, że Emilio Nsue, były młodzieżowy reprezentant Hiszpanii, był nieuprawniony do gry. Nsue zdobył zwycięskie bramki w obu spotkaniach przeciwko Namibii i Liberii w listopadzie ubiegłego roku, jednak te wygrane zostały teraz unieważnione.

To nie pierwszy raz, kiedy Gwinea Równikowa spotyka się z takim problemem. Już w 2013 roku zostały im odebrane wygrane w eliminacji do mistrzostw świata z powodu nieuprawnionego udziału tego samego zawodnika. Mimo to Nsue brał udział w kwalifikacjach do mistrzostw świata 2018 i 2022 bez żadnych incydentów. FIFA nie wyjaśniła dotąd konkretnych powodów swojej decyzji odnośnie Nsue w tych przypadkach. Ostatnia decyzja zapadła zaledwie kilka miesięcy po tym, jak Nsue został najlepszym strzelcem Pucharu Narodów Afryki, gdzie mógł grać dzięki zgodzie Konfederacji Afrykańskiej Piłki Nożnej (CAF).

FIFA zaostrza zasady dotyczące uprawnień zawodników

Zgodnie z decyzją FIFA, zwycięstwa Gwinei Równikowej nad Liberią i Namibią zostaną teraz uznane za porażki 0:3, czyli walkowery. Ta decyzja spowodowała, że Gwinea Równikowa spadła na ostatnie miejsce w swojej grupie kwalifikacyjnej, co znacznie utrudnia jej szanse na awans do mundialu w Stanach Zjednoczonych, Meksyku i Kanadzie w 2026 roku. W oświadczeniu Komisji Dyscyplinarnej FIFA czytamy:

Po rozważeniu wszystkich przedstawionych elementów, komisja była przekonana, że zawodnik był nieuprawniony, w związku z czym postanowiono uznać mecze kwalifikacyjne do mistrzostw świata 2026, w których zawodnik wystąpił, za przegrane przez walkower przez Gwineę Równikową.

Międzynarodowa kariera Emilio Nsue była pełna wzlotów i upadków. Urodzony w Hiszpanii Nsue grał w klubach w Anglii, na Cyprze i w Bośni i Hercegowinie, w tym w Premier League w sezonie 2016/17 z Middlesbrough. Jego ostatnie osiągnięcia na Pucharze Narodów Afryki, gdzie zdobył pięć bramek i przy tym Złotego Buta, podkreślają jego talent. To o tyle szokujące, że przecież najczęściej występuje na pozycji… prawego obrońcy. Tak było chociażby w Middlesbrough. Drużynę tę można kojarzyć z Pucharu Hiszpanii, gdzie niespodziewanie sprawiła duże kłopoty FC Barcelonie. W kadrze zadziwia wszystkich umiejętnościami snajpera i występuje w ataku. Problemy z uprawnieniami rzucają cień na jego wkład w reprezentację Gwinei Równikowej.

Pozycje Emilio Nsue – grał wszędzie oprócz na bramce

Jeszcze w poprzednim sezonie w rundzie wiosennej trzeciej ligi hiszpańskiej zdali sobie sprawę z jego umiejętności snajperskich, które pokazywał w reprezentacji Gwinei Równikowej w Pucharze Narodów Afryki i z korzyścią dla drużyny przesunęli go na atak. W 2023/24 grał już głównie z przodu i strzelił 11 goli w lidze.

FIFA vs Gwinea Równikowa: nie tylko Nsue

Problem nieuprawnionych zawodników nie jest nowością dla Gwinei Równikowej. FIFA wcześniej zdyskwalifikowała kobiecą drużynę z kwalifikacji do igrzysk olimpijskich w Londynie 2012 i mundialu kobiet 2019 z powodu podobnych problemów. W 2015 roku męska drużyna została usunięta z kwalifikacji do Pucharu Narodów Afryki za wystawienie zawodnika pochodzącego z Kamerunu bez odpowiedniej zgody FIFA.

Gwinea Równikowa zmierzy się z Tunezją 5 czerwca, a pięć dni później z Malawi. Obecnie ma sześć punktów straty do liderów grupy, Tunezji i Namibii, a tylko zwycięzca grupy zapewni sobie miejsce na mistrzostwach świata. Zespół musi teraz stawić czoła tym wyzwaniom, a powtarzające się problemy z uprawnieniami zawodników sprawiają wrażenie, jakby Gwinejczycy nie rozumieli problemu. Światowa federacja zawiesiła Nsue na pół roku. Nie podała większych szczegółów dlaczego był nieuprawniony. Gwinea ma prawo jeszcze się od tego odwołać, ale sytuacja pokazuje, że raczej może nie mieć na to argumentów.

Fot. PressFocus

Może zaciekawi Was odrobina nostalgii? Zerknijcie na nasz cykl ”Słynne drużyny EURO”:

  1. CZECHY 2004
  2. HISZPANIA 2012
  3. HOLANDIA 2000
  4. DANIA 2020
  5. DANIA 1992
  6. GRECJA 2004
  7. FRANCJA 1984
  8. ŁOTWA 2004
  9. CZECHY 1996
  10. TURCJA 2008
  11. HOLANDIA 1988
  12. WALIA 2016


A także inny cykl pt. „Polskie turnieje EURO”:

  1. EURO 2008 – świetne eliminacje za Beenhakkera, a na turnieju parady Boruca, gol Rogera Guerreiro, pogrążający nas „Poldi”
  2. EURO 2012 – wielki turniej u siebie, wielkie nadzieje, i wielkie rozczarowanie, nigdy już tak łatwej grupy nie będzie…
  3. EURO 2016 – najlepszy występ reprezentacji Polski na wielkim turnieju w XXI wieku
  4. EURO 2020(1) – kapitalne eliminacje, zmiana trenera tuż przed turniejem i spore rozczarowanie

Tworzymy codziennie także nasz przewodnik po EURO 2024:

  1. NIEMCY
  2. SZKOCJA
  3. WĘGRY
  4. SZWAJCARIA
  5. HISZPANIA
  6. WŁOCHY
  7. CHORWACJA
  8. ALBANIA
  9. SŁOWENIA
  10. DANIA
  11. SERBIA
  12. ANGLIA
  13. POLSKA
  14. HOLANDIA
  15. AUSTRIA
  16. FRANCJA
  17. SŁOWACJA
  18. BELGIA
  19. RUMUNIA
  20. UKRAINA