Southampton z Janem Bednarkiem wraca do Premier League

26.05.2024
Ostatnia aktualizacja 27 maja, 2024 o 20:12

W finale play-offów Championship Southampton pokonało Leeds United 1:0. Bramkę na wagę powrotu już po roku do Premier League zdobył Adam Armstrong. Pełne 90 minut w barwach ”Świętych” rozegrał Jan Bednarek. Reprezentant Polski od 39. minuty grał z żółtą kartką na koncie.

Southampton wraca do Premier League

W obu meczach sezonu zasadniczego górą było Southampton. We wrześniu ”Święci” pokonali Leeds u siebie 3:1, a w 46. kolejce wygrali na Elland Road 2:1. Prawdziwymi katami Leeds okazali się Adam Armstrong i William Smallbone, którzy wbili ”Pawiom” kolejno trzy i dwie bramki. Sezon zasadniczy Leeds zakończyło na trzecim miejscu z dorobkiem 90 punktów, Southampton zaś na czwartym, gromadząc 87 punktów. Z tego względu w półfinale play-offów obie te ekipy rewanżowe mecze rozgrywały przed własną publicznością. W półfinale Leeds mierzyło się z szóstym Norwich, a Southampton z piątym West Bromem.

Pierwsze mecze zakończyły się remisami 0:0, ale w rewanżach faworyci nie dali już swoim rywalom najmniejszych szans. Leeds rozbiło Norwich 4:0, a Southampton pokonał West Brom 3:1, tracąc bramkę dopiero w doliczonym czasie drugiej połowy. Bohaterami zespołu ”Świętych” stali się William Smallbone, który otworzył wynik rewanżowego starcia z West Bromem, a Adam Armstrong ustrzelił dublet.

Ta dwójka również ”maczała palce” przy bramce w finale play-offów z Leeds. W 24. minucie Armstrong wyprowadził Southampton na prowadzenie, a asystę zaliczył Smallbone. Dla Armstronga był to 24. strzelony gol w tym sezonie Championship. Więcej ma tylko Sammie Szmodics z Blackburn – 27. W klasyfikacji kanadyjskiej Armstrong nie ma już sobie równych, bowiem ma on także na koncie 13 asyst.

Na 11 prób Leeds w tym spotkaniu tylko jedna powędrowała w światło bramki. Mimo przebywania aż przez 38 z 46 kolejek w strefie barażowej i premiowanej bezpośrednim awansem oraz zgromadzenia 90 punktów, Leeds zostało z pustymi rękami. Po raz trzeci w historii ”Pawie” dotarły do finału play-offów Championship i po raz trzeci… przegrały. Dla Southampton był to zaś pierwszy w historii finałów play-offów.

”Święci” już po roku wracają Premier League, a co za tym idzie – na boiskach angielskiej ekstraklasy znów oglądać będziemy Jana Bednarka. Reprezentant Polski zaliczył w finale play-offów pełne 90 minut, a od 39. minuty grał z żółtą kartką na koncie. Bednarek zagrał w 45 z 49 meczów Championship, 42 razy wychodził na murawę w pierwszym składzie, a aż 40 meczów rozegrał ”od deski do deski”. Można go zatem nazwać filarem defensywy. Był też chwalony przez kibiców. Jest to inny Bednarek niż ten z kadry Polski.

Może zaciekawi Was odrobina nostalgii? Zerknijcie na nasz cykl ”Słynne drużyny EURO”: